Gmina Prabuty

0

Gmina Prabuty - gmina miejsko-wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kwidzyńskm.

Warto zobaczyć

Prabuty, Barczewskiego 6
Konkatedra św. Wojciecha w Prabutach - świątynia gotycka z XIV wieku, wybudowana na wzór konkatedry kwidzyńskiej, przebudowana w połowie XIX wieku, zniszczona w czasie II wojny światowej i odbudowana dopiero w latach 80. XX wieku. Dawniej kościół parafialny, od 1992 konkatedra diecezji elbląskiej.
Parafia Matki Bożej Anielskiej w Obrzynowie – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej. Erygowana ok. 1236 roku, reerygowana 15 grudnia 1917 roku przez biskupa warmińskiego Augustyna Bludau. Do parafii należą miejscowości: Obrzynowo, Jakubowo, Pachutki, Stankowo.
Parafia św. Stanisława Kostki w Rodowie – parafia rzymskokatolicka w diecezji elbląskiej.
Prabuty, Warszawska
Kościół świętego Andrzeja Apostoła w Prabutach – rzymskokatolicki kościół filialny znajdujący się w mieście Prabuty, w województwie pomorskim. Należy do dekanatu Prabuty diecezji elbląskiej.
Kościół polski w Prabutach – dawna świątynia protestancka znajdująca się w Prabutach, w województwie pomorskim.
Sowica – jezioro wytopiskowe w Pojezierzu Iławskim, położone w gminie Prabuty, w powiecie kwidzyńskim, w woj. pomorskim. Zbiornik ma powierzchnię 77,8 ha, a jego największa głębokość to ok. 4 m. Na jeziorze znajduje się niewielka wyspa.
Synagoga w Prabutach – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Prabutach między obecną ulicą Jagotty i Mikołaja Kopernika.
Jezioro Grażymowskie Zachodnie – jezioro położone w Polsce w gminie Prabuty w powiecie kwidzyńskim w województwie pomorskim. Jezioro to, zwane też Matecznym, położone jest w dorzeczu rzeki Liwy. Jest to akwen owalny, nieco wydłużony z zalesioną wyspą o powierzchni 0,8 ha.