Dwór V Anielski Dwór

0

V Dwór (Anielski Dwór / Jutrzenka) – zabytkowa posiadłość przy ulicy Polanki 117, w dzisiejszej dzielnicy Gdańska, VII Dworze.

Czytaj dalej

V Dwór (Anielski Dwór / Jutrzenka) – zabytkowa posiadłość przy ulicy Polanki 117, w dzisiejszej dzielnicy Gdańska, VII Dworze.

Historia

Powstał, jak wszystkie inne dwory wzdłuż tego traktu, w pierwszej połowie XVII wieku, stanowiąc w roku 1654 własność Mikołaja Cambiera. W roku 1714 zespół dworski przeszedł na własność Nataniela Schultza, zaś w roku 1819 Jana von Franziusa. W późniejszych latach dwór należał do "Zakładu Ubezpieczeń w Wolnym Mieście Gdańsku". W latach trzydziestych XX wieku zespół dworski włączono do kompleksu szpitalnego przy ulicy Polanki.

Obszar dworski znajduje się na wschodnim skraju Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego, na obszarze obecnego 7 Szpitala Marynarki Wojennej. W obrębie zespołu znajdują się dwa zachowane budynki pochodzące z połowy XVIII wieku i początku XIX wieku (wymagały kapitalnego remontu, któremu zostały ostatnio poddane). W ramach przekształceń Szpitala Dziecięcego przewidywana jest m. in. rewitalizacja parku oraz stawów należących do zespołu.

W sąsiedztwie dworu znajdują się Zarząd Parków Krajobrazowych województwa pomorskiego i dom byłego prezydenta R.P. Lecha Wałęsy.


Dwór V Anielski Dwór - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.