Biała - Atrakcje

Gotycka wieża przybramna z XV w. zwana też Prudnicką, zbudowana z cegły na planie kwadratu. W ścianach wąskie okienka strzelnicze umieszczone w ostrołukowych wnękach. W zwieńczeniu murów nadwieszony podwójny rząd arkadowań.
Biała, 1 Maja 8
Telefon: 77 438 70 81
Pierwsza wzmianka o kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny pochodzi z 1270 roku. Początkowo kościółek drewniany, po pożarze w 1544 roku murowany.Gotycki orientowany, pod prezbiterium krypta grobowa.
Gotycka budowla w dzielnicy Stare Miasto. Kościół pod wezwaniem św. Piotra i Pawła. Wzmiankowany w 1225 roku, przekształcony i rozszerzony po pożarze w 1690 r. Wieża podzielona na trzy kondygnacje, dwie dolne prostokątne, najwyższa na rzucie nieregularnego ośmioboku.
Zbudowana w 1606 roku przez hrabiego Jerzego Prószkowskiego w celu doprowadzenia wody do zamku, a później także i do miasta. Do instalacji użyto rur drewnianych. Murowana z cegły i otynkowana, renesansowa. Pierwotnie posiadała dach kryty gontem. Odnowiona w 1959 roku.
W Białej zachowały się cztery zasadnicze fragmenty murów:    1. Fragment przy ulicy Władysława Reymonta,    2. Fragment przy ulicy Szkolnej,    3. Fragment przy ulicy Góra Wolności (w pobliżu kościoła parafialnego),    4. Fragment przy ulicy Wałowej.
Biała, Tadeusza Kościuszki 10
Biała, Ogrodowa
Cmentarz żydowski w Białej – kirkut powstały ok. 1621–1622 r., znajdujący się w Białej, w województwie opolskim. Znajduje się na zachodnim stoku wzgórza zwanego Kopcem (niem. Schwedenschanze), przy ul. Parkowej.
Biała, Generała Karola Świerczewskiego 6
Biała, Stanisława Moniuszki 8