Aleja Generała Józefa Hallera

0

Aleja gen. Józefa Hallera – aleja w Gdańsku, biorąca początek w dzielnicy Wrzeszcz. Przebiega przez Nowe Szkoty, kończąc się nad brzegiem Morza Bałtyckiego w Brzeźnie.

Czytaj dalej

Aleja gen. Józefa Hallera – aleja w Gdańsku, biorąca początek w dzielnicy Wrzeszcz. Przebiega przez Nowe Szkoty, kończąc się nad brzegiem Morza Bałtyckiego w Brzeźnie.

Komunikacja

Jest ważną ulicą dla Dolnego Wrzeszcza i Brzeźna, zapewniając im komunikację w kierunku centrum Gdańska. Aleja jest także w swoim środkowym biegu połączeniem Zaspy z Węzłem Kliniczna. Na całej długości ulicy biegnie torowisko tramwajowe, po którym kursują tramwaje linii 2, 3, 4, 5, 8.

Obiekty

  • Były Instytut Politologii Uniwersytetu Gdańskiego
  • Centrum Edukacji Nauczycieli
  • Historyczny wiadukt na linii kolejowej nr 202 i linii kolejowej nr 250
  • Nieczynny cmentarz parafialny w Gdańsku-Brzeźnie
  • Oczyszczalnia ścieków Zaspa (wyłączona z eksploatacji)
  • Pętla tramwajowa Brzeźno Plaża
  • Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka im. Gdańskiej Macierzy Szkolnej w Gdańsku
  • Polski Rejestr Statków
  • Wydział Farmaceutyczny Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, al. Hallera 107
  • Zajezdnia autobusowa ZKM Gdańsk
  • Zespół Szkół Budownictwa Okrętowego, al. Hallera 16/18

Historia

Ulicę tę wytyczono na początku XX wieku, jako alternatywę dla istniejącego od lat 40. XIX wieku jedynego ciągu łączącego Wrzeszcz z Brzeźnem - dzisiejszych ulic Bolesława Chrobrego i Gdańskiej. Było to wynikem ekspansji urbanizacyjnej Wrzeszcza. Fragment do ul. Kościuszki powstał przed 1929 r., pozostałą część alei oddano do użytku w 1960 r. W połowie lat 20. XX wieku po stronie zachodniej, między ul. Reja a ul. Mickiewicza, powstała powtarzalna zabudowa wielorodzinna. Po stronie wschodniej w 1929 został zbudowany modernistyczny gmach Helene-Lange-Schule (Szkoła im. Heleny Lange, obecnie Wydział Farmaceutyczny UG), w 1930 ciąg domów szeregowych (nr 19-105). W 1930 została uruchomiona linia tramwajowa na odcinku od al. Zwycięstwa do al. Legionów. Również w 1930 przy skrzyżowaniu z ul. Mickiewicza powstała kaplica NMP (Marienkapelle), pod naciskiem władz miejskich zrezygnowano z planów budowy nowoczesnego kościoła (Kreuzkirche). Zabudowa po zachodniej stronie, od ul. Mickiewicza do ul. Kościuszki (nr 90-20), powstała najprawdopodobniej podczas II wojny światowej. W latach 1940-1945 między ul. Lwowską a skrzyżowaniem ul. Chrobrego z al. Hallera były czynne dwa obozy pracy. W 1948 między al. Hallera a ul. Chrobrego zostało oddanych 85 drewnianych domków (tzw. fińskich), należących do Centrali Zbytu Produktów Przemysłu Węglowego. W latach 1951-1954 powstała zabudowa po wschodniej stronie odcinka od ul. Mickiewicza do ul. Kościuszki, jako część osiedla Roosevelta. W latach 1952-1954 w pobliżu ul. Reja został zbudowany Zespół Szkół Budownictwa Okrętowego. W 1959 została przedłużona linia tramwajowa od ul. Mickiewicza do tymczasowej pętli przy ogródkach Kolonii Uroda, w 1960 przedłużono torowisko do Brzeźna. W 1978 powstała zajezdnia autobusowa ZKM. W latach 80. XX wieku po zachodniej stronie, w pobliżu pętli tramwajowej w Brzeźnie, powstał obiekt sportowy Morskiego Robotniczego Klubu Sportowego (tory łucznicze i budynek klubowy), obecnie nieczynne. W latach 2008-2010 przy skrzyżowaniu z ul. Kościuszki powstał dziesięciopiętrowy budynek mieszkalny i handlowo-usługowy Fregata.

Poprzednie nazwy

  • niem. Ostseestraße (Bałtycka) do 1945
  • Franklina Roosevelta od 1945 do 1953
  • Karola Marksa od 1953 do 1990

Aleja Generała Józefa Hallera - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.