Wyżyna Śląska - Place

Strony

Rynek w Rybniku – wytyczony podczas lokacji miasta (XIII - XIV w.) na miejscu dawnego stawu. Aż do końca XVIII stulecia zabudowany domami drewnianymi, budynki murowane pojawiły się dopiero u schyłku XVIII w., głównie po zakupie państwa rybnickiego przez rząd pruski (1788).
Rynek w Wodzisławiu Śląskim – centralny plac miasta Wodzisławia, jeden z największych rynków na Śląsku.
Plac Alfreda w Katowicach − plac na granicy katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec i Osiedla Juliana Tuwima w Siemianowicach Śląskich, przy skrzyżowaniu ulicy Telewizyjnej z aleją Wojciecha Korfantego, obok Lasku Alfreda. Wziął swoją nazwę od szybu Alfred w kolonii Alfred.
Plac Wolności w Katowicach (do 1922 i w latach 1939−1945 Wilhelmsplatz) − plac usytuowany w katowickiej dzielnicy Śródmieście.
Plac Stulecia w Sosnowcu (wcześniej bez oficjalnej nazwy i nazywany potocznie Patelnią) − centralny punkt Sosnowca, znajdujący się na zbiegu ulic Modrzejowskiej, Warszawskiej i 3 Maja, naprzeciw dworca kolejowego.
Plac Pod Lipami − plac w Katowicach położony w dzielnicy Giszowiec, powstały między 1907 a 1914. Z placem sąsiaduje park Giszowiecki. Nazwa placu pochodzi od znajdujących się dookoła niego lip.
Plac Powstańców Śląskich w Katowicach − plac położony w katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec, przy skrzyżowaniu ul. Obrońców Westerplatte, ul. ks. bpa Herberta Bednorza, ul. Lwowskiej i ul. Wiosny Ludów. Jest to centralny plac Szopienic.
Plac Gwarków w Katowicach − jest to plac położony na granicy dwóch katowickich dzielnic: Koszutki i Śródmieścia, przy skrzyżowaniu alei Wojciecha Korfantego i ulicy Katowickiej. Swą nazwę wziął od dawnego określenia górników.
Plac Józefa Londzina w Katowicach − jeden z placów w katowickiej dzielnicy Załęże, przy skrzyżowaniu ulicy Gliwickiej, ulicy Brackiej i ulicy Feliksa Bocheńskiego. Plac nosi imię Józefa Londzina − polskiego księdza, działacza politycznego i społecznego, burmistrza Cieszyna.
Plac Wolności w Zabrzu − plac w śródmieściu Zabrza w dzielnicy Centrum Południe. Wyłączony z ruchu kołowego, połączony z ulicą Wolności, stanowiącej reprezentacyjny deptak miejski. Zabudowa zwarta z kamienicami z przełomu XIX i XX w.
Plac Wyzwolenia w Katowicach − plac położony w katowickiej dzielnicy Janów-Nikiszowiec, powstały około 1907/1908. Jest to centralny plac historycznego założenia urbanistycznego osiedla górniczego Nikiszowiec, popularnie nazywany „rynkiem nikiszowieckim”.
Plac Karola Miarki w Katowicach – plac usytuowany w Śródmieściu Katowic, po południowej stronie torów kolejowych. Położony jest na styku ulic: Jana Kochanowskiego, Wita Stwosza (od wschodu), Tadeusza Kościuszki i Stefana Batorego (od zachodu).
Plac Andrzeja – plac usytuowany w Śródmieściu Katowic. Położony jest na styku ulic: Mikołaja Kopernika (od południa), Marii Skłodowskiej-Curie (od wschodu) oraz Andrzeja (od północy). Od strony wschodniej znajduje się wylot ulicy Krzywej.
Skwer Walentego Fojkisa w Katowicach − jest to plac, położony w katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec pomiędzy ul. Gnieźnieńską, ul. Modelarską, ul. M. Karłowicza i al. Wojciecha Korfantego.
Plac kardynała Augusta Hlonda w Katowicach – plac znajdujący się w katowickiej dzielnicy Śródmieście, w centrum miasta. Usytuowany jest pomiędzy ulicami: Mikołowską, Henryka Jordana, Głowackiego i J. Poniatowskiego.
Plac Wincentego Wajdy w Katowicach − plac położony w katowickiej dzielnicy Bogucice, pomiędzy ulicą Wincentego Wajdy i ulicą Katowicką. Jest dawnym rynkiem wsi Bogucice.

Strony