” | Ulica Nowogrodzka – ulica w dwóch dzielnicach Warszawy: Ochocie i Śródmieściu.
PrzebiegNowogrodzka jest jedną z najdłuższych warszawskich ulic. Swój bieg zaczyna od ulicy Brackiej w pobliżu pl. Trzech Krzyży i jako ulica równoległa do Alei Jerozolimskich biegnie aż do zbiegu z ulicą Koszykową niedaleko pl. Zawiszy.
Ulica w większej części swojej długości jest jednokierunkowa. HistoriaUlica Nowogrodzka została wytyczona w drugiej połowie XVIII wieku na potrzeby istniejącej tutaj jurydyki Nowogrodzkiej, od której pochodzi nadana w 1770 nazwa ulicy.
W końcu XIX i na początku XX wieku ulica zabudowana została eklektycznymi i modernistycznymi kamienicami, z których wiele przetrwało mimo zniszczeń wojennych do dziś. W latach powojennych bieg ulicy został w pewnym stopniu zaburzony w związku z modernizacją ulic Marszałkowskiej i Chałubińskiego. Ciekawostki- W kamienicy nr 15 w czasie ostatniej wojny mieściła się restauracja Bar Podlaski, lokal "Nur für Deutsche" - tylko dla Niemców. Stała się ona celem zamachu dokonanego 23.X.1943 roku przez polską grupę sabotażową.
- W gmachu "Romy" (nr 49) znajdowała się w pierwszych latach powojennych jedyna duża sala w całej Warszawie. Z tego względu miały tu miejsce liczne historyczne wydarzenia, m.in. I Zjazd PPR.
Ważniejsze obiekty i otoczenie- Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej (nr 1/3/5)
- Siedziba Unii Pracy (nr 4)
- Siedziba Krajowej Partii Emerytów i Rencistów (nr 7/9)
- Dom handlowy vitkAc – ul. Bracka 9
- Pracownia krawiecka Zaremba i Kamiński (nr 15)
- Siedziba redakcji miesięcznika "Perspektywy" (nr 31)
- Modernistyczny gmach Głównego Urzędu Telekomunikacyjnego z lat 1928-1934 (arch. S. Bryła, J. Puterman-Sadłowski, W. Radlow), zabytek, nr rej. 780-A (nr 45)
- Gmach Centrum Systemów Telekomunikacyjnych (nr 47)
- Dom Akcji Katolickiej "Roma" z lat 1926–28, siedziba Teatru Muzycznego Roma (nr 49), już nie istniejącej Operetki Warszawskiej
- Parafia św. Barbary w Warszawie (dekanat śródmiejski) (nr 51)
- Gmach Państwowego Banku Rolnego z lat 1926–28
- Hotel Marriott – Aleje Jerozolimskie 65/79
- Oxford Tower – ul. Chałubińskiego 8
- Zabytkowe kamienice pod nr: 10, 12, 14, 18/18A, 25, 40, 44, 46, 48
- Szpital Kliniczny Dzieciątka Jezus – ul. Lindleya 4
- Siedziba Prawa i Sprawiedliwości (nr 84/86)
- Filtry Lindleya
|