Skierniewice - Atrakcje

Strony

Skierniewice – stacja kolejowa w Skierniewicach, w województwie łódzkim, w Polsce. Pierwszy budynek dworca powstał w 1845, drugi w roku 1873, wzniesiony w stylu gotyku angielskiego z wnętrzami neoklasycystycznymi, na przyjęcie cara Rosji, który odwiedzał swoją rezydencję w okolicach Skierniewic.
Pałac Prymasowski - zespół pałacowo-parkowy wybudowany w latach 1610–1619 roku w Skierniewicach. W XVIII wieku kilkakrotnie był przebudowywany i odnawiany. Ostateczny kształt pałac otrzymał w 1780 roku według projektu Efraima Schroegera. Dodano wtedy od wschodu dwie osie.
Ratusz w Skierniewicach - budowla powstała w 1847 według projektu Henryka Marconiego w stylu neorenesansowym. Zbudowany w zwartym ciągu kamienic. Na początku XX wieku został częściowo przebudowany. Podczas II wojny światowej pełnił funkcję więzienia.
Skierniewice, Stanisławska 1-3
Cmentarz Św. Rocha w Skierniewicach - stary zabytkowy cmentarz powstały w 1782 roku przy Kościele Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika. Pochówki na cmentarzu zakończono w 1914 roku. Cmentarz wpisany jest w całości w Rejestr Zabytków. Powierzchnia cmentarza liczy około 0,6 ha.
Nowy cmentarz żydowski w Skierniewicach – został założony w 1919 roku i znajduje się przy obecnej ul. Granicznej 14. Został zdewastowany w okresie II wojny światowej i latach powojennych.
Skierniewice, Batorego 17/19
Synagoga w Skierniewicach – synagoga znajdująca się w Skierniewicach przy rogu ulic Piotrkowskiej i Baraniej, obecnie Stefana Batorego i Okrzei.
Skierniewice, Jana Kozietulskiego
Cmentarz Św. Józefa w Skierniewicach - Stary cmentarz komunalny powstały w XIX wieku w południowo zachodniej części Skierniewic przy ul. Jana Kozietulskiego.
Skierniewice, Plac Jana Pawła II 1
Kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Skierniewicach – rzymskokatolicki kościół garnizonowy znajdujący się w Skierniewicach. Należy do Warszawskiego Dekanatu Wojskowego Ordynariatu Polowego Wojska Polskiego.
Skierniewice, Senatorska 16
Kościół Św.Jakuba Apostoła w Skierniewicach ufundowany w 1781 roku przez prymasa Antoniego Kazimierza Ostrowskiego. Projektowany łącznie z urządzeniem wnętrza i jego polichromią przez Efraima Schroegera. Jest murowany, zwrócony prezbiterium na zachód.
Skierniewice, Strobowska 19
Miejski Cmentarz Komunalny w Skierniewicach powstał w sierpniu 1981 roku. Położony jest na południu miasta Skierniewic. Pochówki zmarłych odbywają się do dziś. Jest to najnowszy cmentarz na terenie miasta. 31 października 2010 r.
Skierniewice, Konstytucji 3 Maja 6
Dom Sejmikowy - obecnie siedziba Starostwa Powiatowego w Skierniewicach.
Dworek Modrzewiowy – najstarszy drewniany budynek w Skierniewicach wybudowany w drugiej połowie XIX wieku przy ulicy Floriana. Budynek jest jednopoziomowy z piwnicami i strychem. Budynek obecnie jest siedzibą Izby Historii Skierniewic otwartą w 1987 roku.
Skierniewice, Świętej Siostry Faustyny Kowalskiej 1
Parafia Miłosierdzia Bożego w Skierniewicach – parafia znajduje się na terenie dekanatu Skierniewice-Najświętszego Serca Pana Jezusa w diecezji łowickiej. Powstała w 2002. Kościół jest budowany według projektu architekta Aleksego Dworczaka. Mieści się przy ulicy świętej Siostry Faustyny Kowalskiej.
Skierniewice, Stanisławska 1-3
Kościół św. Stanisława – rzymskokatolicki kościół parafialny w Skierniewicach, w województwie łódzkim. Należy do dekanatu Skierniewice-Najświętszego Serca Pana Jezusa diecezji łowickiej.
Rynek w Skierniewicach – główny rynek w Skierniewicach – zachował do dziś średniowieczny układ urbanistyczny.
Skierniewice, Henryka Sienkiewicza
Pałacowa Brama Wjazdowa - dawna brama wjazdowa usytuowana we wschodniej części parku miejskiego w Skierniewicach. Brama została wybudowana w latach 1770 - 1780 podczas rządów arcybiskupa Antoniego Kazimierza Ostrowskiego według projektu architekta Efraima Szregera.
Skierniewice, Ludwika Waryńskiego 14
Willa "Aleksandria" – willa w Skierniewicach zwana pałacykiem myśliwskim – mieści się przy ul. L. Waryńskiego. Willa powstała w 1841 roku w stylu eklektycznym w części parku miejskiego według projektu architekta Adama Idźkowskiego.
Stary cmentarz żydowski w Skierniewicach – został założony prawdopodobnie w I połowie XIX wieku. Wskutek dewastacji z okresu II wojny światowej i lat powojennych do naszych czasów zachowało się tylko kilka macew i ohel rabina Szymona Kalisza (zm. 1928). Znajduje się przy ul.

Strony