Powiat opolski

0

Powiat opolski - powiat ziemski w województwie opolskim.

Warto zobaczyć

Bory Niemodlińskie – największy kompleks leśny w zachodniej części górnej Odry obejmujący powierzchnię 480 km² cennych przyrodniczo lasów będących pozostałością niegdysiejszej Przesieki Śląskiej, z wciąż jeszcze zachowanymi fragmentami typowych dla polskiego niżu lasów mieszanych i liściastych.
Zamek w Niemodlinie – późnorenesansowa budowla, rezydencja książąt opolskich, niemodlińskich i strzeleckich. Po 1740 późnobarokowy pałac.
Jezioro Turawskie – zbiornik retencyjny na Małej Panwi o powierzchni 24 km², wysokości zapory 13 m, głębokości do 13 m i pojemności maksymalnej ok. 108 mln m³.
Kościół Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych – rzymskokatolicki kościół filialny położony przy ulicy Opolskiej w Rzędowie. Kościół należy do parafii św. Antoniego Padewskiego w Dylakach w dekanacie Ozimek w diecezji opolskiej.
Rezerwat przyrody "Staw Nowokuźnicki" - rezerwat o powierzchni 20,00 ha, położony na terenie gminy Prószków powstał na mocy zarządzenia Ministra Leśnictwa i Przemysłu Drzewnego z dnia 27. 011. 1957.
Rezerwat przyrody "Prądy" - rezerwat o powierzchni 36.45 ha, położony w pobliżu miejscowości Prądy, na terenie gminy Dąbrowa, powołany został 19 lipca 2001 roku mocą rozporządzenia Wojewody Opolskiego.
Rezerwat przyrody "Złote Bagna” – rezerwat o powierzchni 33,17 ha. w pobliżu miejscowości Szydłów, powołany został 19 lipca 2001 roku, mocą rozporządzenia Wojewody Opolskiego. Przedmiotem ochrony jest mało zniekształcone torfowisko wysokie z ciekawą szatą roślinną oraz bogatą awifauną.
Kościół św. Anny – rzymskokatolicka, drewniana świątynia znajdująca się w Czarnowąsach w powiecie opolskim. Jest to kościół filialny, który należy do parafii Bożego Ciała i św. Norberta w Czarnowąsach. Obecny kościół jest rekonstrukcją oryginalnego, który spłonął w 2005 roku.
Rezerwat przyrody Dębina — rezerwat przyrody na terenie leśnym w rejonie wsi Głębocko i Kopice nad rzeką Nysa Kłodzka, utworzony z dniem 10 stycznia 2000 roku decyzją Wojewody Opolskiego. Powierzchnia chronionego obszaru wynosi 58,95 ha.