Powiat lubański - Atrakcje

Strony

Zamek Czocha – obronny zamek graniczny położony w miejscowości Sucha, gmina Leśna, nad Zalewem Leśniańskim na Kwisie w polskiej części Łużyc Górnych. Pierwotna nazwa brzmiała prawdopodobnie Czajków (1329: castrum Caychow), przed 1945 Tzschocha.
Zamek w Świeciu – zamek na bazaltowym wzgórzu powyżej wsi Świecie powstał prawdopodobnie w XIV w. wybudowany przez księcia świdnicko-jaworskiego Bernarda jako zamek chroniący szlak z Łużyc do Lubania i Jeleniej Góry. Był jedną z warowni tzw. Okręgu Kwisy.
Ratusz w Lubaniu – budowla wzniesiona w lach 1539-1543 w stylu renesansowym; po pożarach przebudowana w latach 1764-1783, obecnie Muzeum Regionalne, Miejska Biblioteka Publiczna, Sala Rajców i pałac ślubów; portale z XV wieku; sklepienie późnogotyckie i Sala Królewska z portretami Wettynów.
Świeradów-Zdrój, Czerniawa-Zdrój, Główna 8
Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Świeradowie-Zdroju znajduje się w dekanacie gryfowskim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Marian Balcewicz. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 stycznia 1945. Obejmuje północno-zachodnią część miasta - Czerniawę-Zdrój.
Leśna, Baworowo 20
Pałac w Leśnej – wybudowany w 1880 r. w Leśnej.
Rajsko (Zamczysko) (do końca II wojny światowej niem. Neidburg) – sztuczne ruiny znajdujące się na wysokim prawym brzegu Kwisy na terenie wsi Zapusta. Ruiny zostały zbudowane w drugiej połowie XIX wieku według pomysłu i na zlecenie Aleksandra von Minutoli, właściciela pobliskich Biedrzychowic.
Pałac w Kościelnikach Górnych – wybudowany w 1867 r. Kościelnikach Górnych.
Pałac w Szyszkowej – wybudowany w XVIII w. w Szyszkowej.
Pałac w Olszynie Dolnej (niem. Niedergut) wzniesiony został około 1830-45 na reliktach budowli wcześniejszej z XVII wieku (zachowane sklepienia piwnic). Przebudowany w latach 80-tych XIX wieku.
Pałac w Biedrzychowicach — barokowy pałac wybudowany na bazie renesansowego zamku obronnego z 1527 roku, położony we wsi Biedrzychowice w pobliżu drogi na Lubań. Dnia 14 listopada 1960 roku pod numerem 413/793, został wpisany do rejestru zabytków Narodowego Instytutu Dziedzictwa.
Pałac w Kościelnikach Średnich – wybudowany w XVIII w. w Kościelnikach Średnich.
Opaleniec (niem. Brandhöhe, 825 m n.p.m.) – szczyt w Górach Izerskich, w północnej części Wysokiego Grzbietu.
Olszyna, Fryderyka Chopina 39
Pałac w Olszynie – wybudowany w XVII wieku w Olszynie.
Lubań, Szymanowskiego 1
Parafia pw. Trójcy Świętej w Lubaniu znajduje się w dekanacie Lubańskim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Jan Lombarski. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 1 stycznia 1320. Mieści się przy ulicy Szymanowskiego.
Pałac w Pobiednej – wybudowany w XVIII w. w Pobiednej.
Cis Henrykowski – okaz drzewa z gatunku cis pospolity, będący najstarszym drzewem w granicach Polski. Rośnie oparty o będący w bezpośrednim sąsiedztwie dom nr 293 we wsi Henryków Lubański niedaleko Lubania (Dolny Śląsk).Jego wiek szacuje się na około 1262 lata (w roku 2012).

Strony