Jelenia Góra - Atrakcje

Strony

Jelenia Góra, Sobieszów
Telefon: +48 75 75 56 394
Zamek Chojnik (staropol. Choinasty, niem. Kynast, pol. 1945–1948 Chojnasty) – zamek usytuowany nieopodal Jeleniej Góry-Sobieszowa, na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach.
Pałac Schaffgotschów w Cieplicach – pałac położony w centrum uzdrowiska Cieplice-Zdrój, pomiędzy Placem Piastowskim a Parkiem Zdrojowym.
Jelenia Góra, Plac Ratuszowy 58
Ratusz w Jeleniej Górze - budynek pierwotnie XVI w., wielokrotnie palony i niszczony postawiony na nowo (obecny stan) w 1744 roku.
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Jeleniej Górze (Kościół Łaski Pod Krzyżem Chrystusa, Kościół Garnizonowy) – obecnie katolicki kościół mieszczący się w Jeleniej Górze przy ulicy 1 Maja. Otoczony jest parkiem z 19 kaplicami powstałymi w latach 1717-1770.
Parafia pw. Matki Bożej Miłosierdzia w Jeleniej Górze-Cieplicach – znajduje się w dekanacie jeleniogórskim zachód w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Józef Stec. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 25 czerwca 1990. Mieści się przy ulicy PCK.
Pałac przy ul. Jagiellońskiej w Cieplicach – wybudowany w 1734 r. w Cieplicach.
Pałac Paulinum w Jeleniej Górze – zlokalizowany jest na obrzeżu Jeleniej Góry, tuż przy trasie wylotowej na Karpacz.
Czarne – dawna wieś podmiejska włączona do Jeleniej Góry w 1973 r. Dwór jest położony w dolinie potoku Pijawnika. Na mapach: 50°52′47″N 15°44′48″E
Pałac w Sobieszowie – znajdujący się w Jeleniej Górze, w województwie dolnośląskim. Zespół zabudowy położony jest w środkowej części Sobieszowa (aktualnie dzielnicy Jeleniej Góry), pomiędzy ulicą Karkonoską a Cieplicką. Pałac stoi na krawędzi skarpy, przy drodze do Piechowic.
Cerkiew pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jeleniej Górze – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Lubin diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego.
Parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Jeleniej Górze-Jagniątkowie znajduje się w dekanacie szklarskoporębskim w diecezji Legnickiej. Jej proboszczem jest ks. Dariusz Kowalczuk. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 30 czerwca 1986. Mieści się przy ulicy Saneczkowej.
Bazylika świętego Erazma i świętego Pankracego w Jeleniej Górze - jest to gotycka trójnawowa bazylika czteroprzęsłowa wzmiankowana po raz pierwszy w 1303 roku po jej pożarze, odbudowana jeszcze w XIV wieku, przebudowana w XV wieku i XVI wieku. Najstarsza i najważniejsza świątynia w tym mieście.
Jelenia Góra, Kruszwicka 3
Pałac przy ul. Kruszwickiej w Jeleniej Górze – wybudowany pod koniec XIX w. w Jeleniej Górze.
Kościół św. Marcina – kościół katolicki w dzielnicy Jeleniej Góry, Sobieszowie. Wzniesiony na wypłaszczeniu stoku nad potokiem Wrzosówka, ponad centrum dawnej wsi Sobieszów. Murowany, kryty dachem dwuspadowym, bezwieżowy. Pochodzi z ok. 1305 roku, pierwotnie nosił wezwanie św. Barbary. W 1520 r.

Strony