Kościół św. Józefa – kościół w Łodzi przy ul. Ogrodowej 22. Jest to najstarszy kościół w Łodzi, jedyna budowla pamiętająca czasy Łodzi rolniczej. Od 1910 roku kościół jest siedzibą parafii św. Józefa.
Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi – muzeum samorządowe, gromadzące wszelkiego rodzaju pamiątki z zakresu "tradycji niepodległościowych", przede wszystkim z Łodzi, regionu łódzkiego oraz wybiórczo Polski.
Ulica Zachodnia - ulica w środkowej części Łodzi, długości około 2,1 kilometra, biegnąca od węzła przy targowisku "Dolna" do ul. Zielonej, gdzie przechodzi w Al. Kościuszki.
Ulica Próchnika – ulica w centrum Łodzi, przebiegająca przez dawne dzielnice Śródmieście oraz Polesie, w tym głównie przez obszar tzw. Starego Polesia.
Hotel Adolfa Manteufla przy ulicy Zachodniej 45 (obecnie 81/83) w Łodzi.
Budynek został zbudowany w roku 1879 według projektu Hilarego Majewskiego. Hotel posiadał ogród letni, scenę teatralną oraz fontannę.
Po II wojnie światowej w budynku ulokowano łódzką Akademię Medyczną.
Muzeum Fabryki – muzeum przy ul. Drewnowskiej 58 w Łodzi (na terenie CH „Manufaktura”), prezentujące historię kompleksu fabryczno-mieszkalnego Izraela Poznańskiego, który w latach 2002–2006 został przekształcony w Centrum Handlowe „Manufaktura”.
Ratusz miejski w Łodzi został wzniesiony w 1827 roku według projektu Bonifacego Witkowskiego, jest to najcenniejszy i najstarszy w Łodzi zabytek architektury klasycystycznej.
Park Staromiejski (tzw. Park Śledzia) – park w Łodzi, położony pomiędzy ulicami Zachodnią, Ogrodową/Północną, Franciszkańską i Wolborską, przedzielony ul. Nowomiejską. Powierzchnia 17 ha.