Polska - Fabryki

Strony

Będąca obecnie w ruinie stara stolarnia, gdyż do przełomu lat 80-90 była to stolarnia należąca do Chorzowskiego Przedsiębiorstwa Materiałów Budowlanych była uprzednio do końca II wojny światowej papiernią lub raczej zakładem produkującym celulozę...Obecnie na temat samej papierni zachowało się bardzo
DAG Fabrik Bromberg – największa pod względem powierzchni fabryka zbrojeniowa koncernu Dynamit Nobel AG w hitlerowskich Niemczech, istniejąca w latach 1939–1945, zlokalizowana i zamaskowana w Puszczy Bydgoskiej.
Kombinat DAG Alfred Nobel Krzystkowice (Alfred Nobel Dynamit Aktien-Gesellschaft) – pozostałości niemieckiej fabryki amunicji na terenie lasów w okolicach Nowogrodu Bobrzańskiego. Zajmują ok. 35 km² powierzchni.
Fabryka benzyny syntetycznej w Policach (niem. Hydrierwerke Pölitz – Aktiengesellschaft) - jedna z 12 fabryk wzniesionych przez IG Farben Industrie produkująca paliwo płynne z węgla (benzyna syntetyczna).
Kraków, Lipowa 4
Fabryka Emalia Oskara Schindlera – fabryka założona w 1937 jako miejsce produkcji wyrobów emaliowanych i blaszanych.
Łódź, Rzgowska 26/28
Fabryka Wyrobów Bawełnianych Braci Stolarow – kompleks obiektów pofabrycznych położony w Łodzi przy ulicy Rzgowskiej 26/28 w dzielnicy Górna, osiedlu administracyjnym Górniak.
Łódź, Piotrkowska 282
Biała Fabryka to nazwa budynku Ludwika Geyera przy ulicy Piotrkowskiej 282 w Łodzi.
Kalisz, pl. Kilińskiego 2
Fabryka Beniamina Repphana w Kaliszu – fabryka sukna w Kaliszu, na Warszawskim Przedmieściu, klasycystyczna, wzniesiona w latach 1824–1825 i 1827 według projektu Franciszka Reinsteina dla Beniamina Repphana, wpisana do rejestru zabytków w 1969.
Radom, 1905 Roku 1/9
Fabryka Broni "Łucznik"-Radom Sp. z o.o. (dawniej Zakłady Metalowe "Łucznik") – przedsiębiorstwo z siedzibą w Radomiu, powstałe po podzieleniu i upadku ZM Łucznik. Powstały dwie firmy: Fabryka Broni Łucznik i firma produkująca m.in. maszyny do szycia – ASPA ELECTRO działająca pod marką Łucznik.
Łódź, Stare Bałuty, Drewnowska 58
Telefon: +48426301808
Fabryka Izraela Poznańskiego w Łodzi – fabryka płótna na Starych Bałutach w Łodzi, neoromańska, ceglana, wzniesiona w latach 1872–1892 według projektu Hilarego Majewskiego dla Izraela Poznańskiego; największa fabryka kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego, znacjonalizowana w 1945; wpisana do reje
Łódź, Tymienieckiego 5
Bielnik Kopischa – najstarszy zachowany obiekt fabryczny w Łodzi, zwyczajowa choć nieprawidłowa nazwa budynku przemysłowo-mieszkalnego należącego do Tytusa Kopischa
Łódź, Profesora Bohdana Stefanowskiego 17
Fabryka Adolfa Fiedlera w Opatówku – fabryka w Opatówku, klasycystyczna, wzniesiona w latach 1824–1826 według projektu Wojciecha Langego dla Adolfa Fiedlera, jedna z największych fabryk kalisko-mazowieckiego okręgu przemysłowego; wpisana do rejestru zabytków w 1964, od 1981 mieści Muzeum Historii Prz
Racibórz, Batorego 6
Telefon: +48327550600
Fabryka czekolady Franciszka Sobtzicka (późn. Roka-Werke) – jeden z zakładów przemysłu spożywczego na terenie Raciborza należący do rodziny Sobtzick, funkcjonujący od lat 70. XIX wieku do lat 20. XX wieku. Obecnie w budynku po fabryce znajduje się Urząd Miasta.
Koło, Zielona 5
Fabryka fajansu w Kole – zakład produkcyjny założony w 1842 r. przez Józefa Freudenreicha. Czynny jest nieprzerwanie do dnia dzisiejszego. Położony pomiędzy ulicami Sienkiewicza i Zieloną, na terenie osiedla Warszawskiego.
Bydgoszcz, Świętej Trójcy 4-6
Farbiarnia Wilhelma Koppa w Bydgoszczy – przedsiębiorstwo istniejące w latach 1903–1945 w Bydgoszczy. Pozostały po nim zabytkowy budynek poprzemysłowy jest elementem Wenecji Bydgoskiej.
Kraków, Henryka Kamieńskiego 11
Bonarka City Center – centrum handlowe wchodzące w skład wielofunkcyjnego centrum miejskiego Bonarka City Center. Mieści się ono w Krakowie, na terenie dzielnicy Dzielnicy XI Podgórze Duchackie.
Toruń, Lelewela
Fabryka Maszyn i Kotłów, Odlewnia Żelaza i Stali „Born & Schütze” – zakład produkcyjny założony w 1856 roku w Toruniu przez spółkę Ernesta Schütze i Augusta Borna. Fabryka działała, pod okiem różnych właścicieli, do roku 2000.

Strony