Kalisz

0

Kalisz (łac. Calisia, jid. קאַליש, niem. Kalisch) – miasto powiatowe położone nad Prosną, historyczna stolica Wielkopolski Wschodniej.

Warto zobaczyć

Kalisz, Plac Świętego Józefa 7
Bazylika kolegiacka Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu – kościół w Kaliszu, w Śródmieściu, przy placu św.
Kalisz, Śródmieście, Główny Rynek
Główny Rynek w Kaliszu – najstarszy plac w Kaliszu, znajdujący się w Śródmieściu. Wokół niego znajdują się zabytkowe, odbudowane lub zbudowane na nowo po zniszczeniu przez Niemców miasta w sierpniu 1914 r.
Kalisz, Główny Rynek 20
Ratusz w Kaliszu – ratusz w Śródmieściu Kalisza, neoklasycystyczny, wzniesiony w latach 1920–1924 staraniem Komitetu Odbudowy Kalisza według projektu Sylwestra Pajzderskiego w oparciu o wcześniejsze projekty Stefana Szyllera, wpisany do rejestru zabytków w 1993.
Kalisz, al. Wolności 30
Pałac Trybunalski w Kaliszu, budynek położony w centrum Kalisza przy alei Wolności, w dzielnicy Śródmieście, znany powszechnie jako Trybunał. Klasycystyczny, empirowy, wzniesiony w latach 1819–1821 według projektu Sylwestra Szpilowskiego; wpisany do rejestru zabytków w 1964.
Kalisz, Śródmieście, Plac świętego Józefa 5
Pałac Komisji Województwa Kaliskiego w Kaliszu – pałac w Kaliszu, w Śródmieściu, na Nowym Mieście, przy placu św. Józefa, klasycystyczny, przebudowany w latach 1823–1824 według projektu Franciszka Reinsteina; wpisany do rejestru zabytków w 1965.
Kalisz, Stawiszyńska 2
Kościół rektoralny Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Kaliszu - kościół rektorski należący dawniej do zakonu bernardynów, obecnie do jezuitów. Mieści się na początku ulicy Stawiszyńskiej w Kaliszu.
Kalisz, Mostowa 4
Dom Pod Aniołami, dom Pod Geniuszami – kaliski zabytek wpisany do rejestru zabytków pod pozycją 129/A z 10.07.1968 r. Wybudowany między 1833 a 1836 w stylu empire (cesarstwa).
Kalisz, Adama Asnyka 54/56
Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu - rzymskokatolicka parafia w dekanacie Kalisz II. Mieści się przy ulicy Asnyka. Duszpasterstwo prowadzą w niej księża diecezjalni. Erygowana w roku 1952 przez biskupa włocławskiego Franciszka Korszyńskiego. Jej pierwszym proboszczem został mianowany ks.
Kalisz, Harcerska 2
Cmentarz ewangelicko-augsburski w Kaliszu, Góra Luterska, cmentarz protestancki położony w dzielnicy Kalisza zwanej zwyczajowo Rogatką, założony przed 1689; jeden z najstarszych polskich cmentarzy, najstarsza zachowana nekropolia w Kaliszu, pomnik sztuki sepulkralnej wpisany do rejestru zabytków w 19