Bazylika Prymasowska Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (Archikatedra Gnieźnieńska, Katedra Gnieźnieńska) - gotycki kościół katedralny, usytuowany na Wzgórzu Lecha w Gnieźnie. Katedra była wielokrotnie miejscem koronacji królów Polski. Obecnie siedziba Parafii archikatedralnej Wniebowzięcia NMP.
Ostrów Lednicki – wyspa na jeziorze Lednica, największa z pięciu wysp na tym jeziorze, położona w jego południowej części. Na wyspie znajduje się stanowisko archeologiczne, od 1969 Muzeum Pierwszych Piastów na Lednicy.
Jezioro Linie – jezioro w Polsce, w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w gminie Kłecko, na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Prawie całkowicie jest otoczone lasem..
Pałac w Czerniejewie – pałac Lipskich – znajduje się na północnym skraju miasta, połączony z nim długą aleją, wzniesiony w latach 1771-1775 dla Jana Lipskiego według projektu architekta Ignacego Graffa. Pałac pierwotnie późnobarokowy, piętrowy z dwoma skrzydłami i dwoma dziedzińcami.
Jezioro Białe - jezioro w Polsce, w województwie wielkopolskim, w powiecie gnieźnieńskim, w Gminie Witkowo, na Pojezierzu Gnieźnieńskim. Przez jezioro przepływa rzeka Mała Noteć, dopływ Noteci, która łączy akwen z jeziorem Niedzięgiel.
Kościół Wniebowzięcia NMP i św. Antoniego w Gnieźnie – zamieszkały przez braci Franciszkanów konwentualnych Prowincji Gdańskiej kościół wczesnogotycki, fundacji Przemysła II z ok. 1270, dwunawowy z wieżą z XV w., przebudowany w XVIII (odnowiony) i XX w. (regotyzowany).
Pałac w Zakrzewie to XIX-wieczny pałac znajdujący się we wsi Zakrzewo, w województwie wielkopolskim. Znajduje się na szlaku pałaców i dworów Powiatu Gnieźnieńskiego.