Pałac Jabłonowskich-Sapiehów - Atrakcje

0

Strony

Lublin, Królewska 9
Kościół Bernardynek w Lublinie - obecnie kościół Jezuitów, dawniej Bernardynek. Budowę rozpoczęto w 1636 roku wznosząc jednocześnie klasztor. Trwała ona z przerwami do roku 1658. Do czasu pożaru w 1768 r. nosił cechy renesansu lubelskiego.
Ulica Królewska w Lublinie – ulica położona w centrum Lublina, przebiegająca od ulicy Prymasa Stefana Wyszyńskiego do Placu Łokietka. W jej pobliżu znajdują się charakterystyczne elementy architektoniczne miasta, między innymi: lubelski kościół archikatedralny, kościół św.
Baszta Gotycka, z racji swojego kształtu zwana także Basztą Półokrągłą – baszta w Lublinie zrekonstruowana w latach 80. XX wieku będąca, wraz z fragmentem murów obronnych, świadectwem gotyckich obwarowań staromiejskich.
Wieża Trynitarska w Lublinie – neogotycka wieża-dzwonnica jest najwyższym zabytkowym punktem wysokościowym Lublina. Z platformy widokowej, na wysokości 40 metrów roztacza się rozległa panorama miasta. Nazwa wieży pochodzi od zakonu oo.
Lublin, Stare Miasto, Królewska 10
Telefon: +48815321196
Archikatedra św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty – największy kościół w Lublinie, pełniący funkcję kościoła archikatedralnego Archidiecezji lubelskiej, jest perłą baroku na Lubelszczyźnie.
Lublin, Bernardyńska 5
Kościół Bernardynów pod wezwaniem Nawrócenie św. Pawła w Lublinie – kościół murowany, wzniesiony w latach 1470–1497, a następnie odbudowywany po pożarach w latach 1557–1569 oraz 1602–1630 (bud. Rudolf Negroni i Jakub Balin).
Plac Łokietka w Lublinie – centralne miejsce Lublina, łączące Stare Miasto z ulicami: Królewską, Krakowskim Przedmieściem i Lubartowską. Na jego obrzeżu stoi Brama Krakowska i Nowy Ratusz. Plac powstał w 1611 roku po zasypaniu fos i rozplantowaniu wałów obronnych.
Kamienica Wieniawskich (kamienica przy lubelskim Rynku z numerem 17) – kamienica w Lublinie. Mieszkał w niej Tadeusz Wieniawski, ojciec genialnego skrzypka i kompozytora – Henryka, który urodził się tu w 1835 roku.

Strony