Pałac Arcybiskupi - Pałace

0

Strony

Kraków, Stare Miasto, Franciszkańska 3
Pałac Biskupi w Krakowie – siedziba kurii metropolitarnej, od końca XIV w. siedziba biskupów krakowskich. Pomimo burzliwych dziejów pałac swoją pierwotną funkcję spełnia do dnia dzisiejszego. Przykład sztuki XIX wieku, z zachowanymi fragmentami z czasów renesansu i baroku. Znajduje się przy ul.
Kraków, Stare Miasto, Franciszkańska 1 / Bracka 17
Pałac Sanguszków (również Pałac Rosenthalów) – zabytkowy budynek z XVI w. znajdujący się przy ul. Franciszkańskiej 1 na rogu z ul. Bracką 17, na Starym Mieście w Krakowie. Należał kiedyś do książęcej rodziny Sanguszków – stąd nazwa, a obecnie należy do Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II.
Kraków, Stare Miasto, Plac Wszystkich Świętych 6
Pałac Larischa w Krakowie – pałac przy ulicy Brackiej 12 i placu Wszystkich Świętych 6. Obecnie Pałac Larischa jest własnością Wydziału Prawa i Administracji UJ.
Pałac Dembińskich – zabytkowy budynek znajdujący się w Krakowie, na Starym Mieście na rogu ulic Wiślnej 7 oraz Gołębiej 7.
Kraków, Stare Miasto, Plac Wszystkich Świętych 3/4
Pałac Wielopolskich – dzisiejszy budynek Magistratu Krakowskiego. Tutaj swoją siedzibę mają: Prezydent Krakowa, Urząd Miasta Krakowa oraz Rada Miasta Krakowa. Zarówno sam pałac, jak i jego zabudowania z dziedzińcem zlokalizowane są pomiędzy Placem Wszystkich Świętych 3-4 a ul.
Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny 20
Pałac Zbaraskich (Potockich) – jedna z zabytkowych kamienic przy rynku w Krakowie. Nosi numer 20. Mieści się w niej Instytut Goethego.
Kraków, Straszewskiego 20
Pałac Czarkowskich w Krakowie (ul. Straszewskiego 20) – zabytkowy pałac z 1878 r., zaprojektowany przez Maksymiliana Nitscha, dawny tzw. Pałac Ślubów (Urząd Stanu Cywilnego). Wpisany do rejestru zabytków dnia 6 sierpnia 1968 roku pod pozycją A-327.
Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny 27
Pałac Pod Baranami, pałac Potockich – pałac przy Rynku Głównym w Krakowie, pod numerem 27.
Kraków, Kanonicza 1
Pałac Samuela Maciejowskiego (ul. Kanonicza 1) – zabytkowy XVI-wieczny pałac.
Kraków, Piłsudskiego 4
Pałac Ogińskich i Potulickich w Krakowie – pałac znajdujący się w Krakowie przy ul. J. Piłsudskiego 4. Obecnie jedna z dwóch siedzib Wyższego Seminarium Duchownego Archidiecezji Krakowskiej.
Kraków, Grodzka 40 / Poselska 13
Pałac Stadnickich w Krakowie – zabytkowy pałac znajdujący się na rogu ulic Grodzkiej i Poselskiej, w Krakowie. Pałac z XIV w., ze zdobioną fasadą w stylu drugiego rokoka z poł. XIX wieku, zwany jest też Pod św. Florianem.
Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny 30
Pałac Małachowskich (Kamienica Cyglarowska) – jedna z zabytkowych kamienic przy rynku w Krakowie. Nosi numer 30.
Kraków, Stare Miasto, Rynek Główny 34
Pałac Spiski – jedna z zabytkowych kamienic przy rynku w Krakowie. Nosi numer 34.
Kraków, Piłsudskiego 10
Pałac Czapskich (dawniej Pałac Krasińskich, później także Pałac Hutten-Czapskich) – XIX-wieczny pałac w Krakowie znajdujący się przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 10-12.
Kraków, Rynek Główny 35
Pałac pod Krzysztofory, popularnie zwany Krzysztofory lub niepr. pod Krzysztoforami – zabytkowa kamienica w Krakowie przy ul. Szczepańskiej 2 na rogu Rynku Głównego 35. Siedziba między innymi Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ze stałą ekspozycją Z dziejów i kultury Krakowa.
Pałac biskupa Erazma Ciołka – zabytkowy pałac z XVI wieku znajdujący się przy ulicy Kanoniczej 17 w Krakowie. Obecnie oddział Muzeum Narodowego w Krakowie.
Kraków, Kanonicza 18
Pałac biskupa Floriana z Mokrska – zabytkowa kamienica w Krakowie o charakterze pałacowym z XIV wieku zlokalizowana przy ul. Kanoniczej 18. Swoją nazwę zawdzięcza swojemu mieszkańcowi Florianowi z Mokrska, który w latach 1367-1380 był biskupem krakowskim.
Pałac Górków w Krakowie (tzw. Dom pod Telegrafem lub Pałac Prymasa Krzyckiego) (ul. Kanonicza 24) – manierystyczny zabytkowy pałac z XV w., a właściwie z drugiej połowy XVI wieku, kiedy to połączono dwa XV-wieczne kamienice.
Kraków, Floriańska 13
Pałac Kmitów (także Kamienica Amendzińska) – zabytkowa kamienica zlokalizowana na ul. Floriańskiej 13 w Krakowie. Kamienica pierwotnie powstała w pierwszej połowie XIV wieku. Kamienica ma attykę neoklasyczną, ale stropy wewnątrz są renesansowe.

Strony