Powiat krakowski - Pałace

Pałac w Minodze – powstanie pierwszych zabudowań dworskich na terenie Minogi datuje się na początek XIII wieku. Pałac, jeden z najpiękniejszych zabytków regionu, w swojej obecnej postaci wzniesiony został w 1859 roku według projektu Filipa Pokutyńskiego.
Pałac Potockich w Krzeszowicach – XIX-wieczna rezydencja Potockich położona w zachodniej części Krzeszowic, w pobliżu ulicy Ogrodowej w najwyższym punkcie tutejszego parku (290 m n.p.m.).
Sieborowice, Pałacowa 22
Zespół dworski w Sieborowicach – zespół dworski z otoczeniem parkowym znajdujący się w Sieborowicach, w gminie Michałowice, w powiecie krakowskim.
Pałac w Piekarach – XIX-wieczny, neogotycki zespół pałacowo-parkowy wraz z zabudowaniami dworskimi w Piekarach na Ziemi Podkrakowskiej. Zbudowany w latach 1857-1865 według projektu Filipa Pokutyńskiego.
Pałac Wodzickich w Niedźwiedziu – pałac najprawdopodobniej z XVII wieku, położony we wsi Niedźwiedź, w gminie Słomniki.
Pałac w Kryspinowie – pałac znajdujący się w Kryspinowie, w powiecie krakowskim, wzniesiony w I połowie XIX wieku w stylu neorenesansowym. Obiekt wraz z parkiem ze stawami wpisany został do rejestru zabytków nieruchomych Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie.
Pałac Wodzickich – klasycystyczny pałac znajdujący się w miejscowości Igołomia w powiecie krakowskim, w gminie Igołomia-Wawrzeńczyce. Zaprojektowany pod koniec XVIII wieku przez Piotra Aignera, wybudowany jako wiejska rezydencja Wodzickich.
Dwór w Radziszowie – dwór znajdujący się w powiecie krakowskim, w gminie Skawina, w Radziszowie. Dwór wraz z ogrodem, został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa małopolskiego.
Pałac Radziwiłłów w Balicach – XV-wieczny pałac znajdujący się w Balicach, w województwie małopolskim.
Stary Pałac Potockich w Krzeszowicach – piętrowy późnoklasycystyczny budynek położony na skraju parku Miejskiego w Krzeszowicach.
Vauxhall - najstarszy i jeden z najcenniejszych zabytków w Krzeszowicach, wybudowany w latach 1783–1786 według projektu nadwornego architekta Szczepana Humberta na polecenie księżnej Izabeli Lubomirskiej jako dom zdrojowy z salami zabaw.