Śląskie - Wieżowce

Katowice, Uniwersytecka 13
Altus (od łac. altus - wysoki; dawniej Uni Centrum, Business Center 2000) − najwyższy wieżowiec w Katowicach. Znajduje się w przy ulicy Uniwersyteckiej 13, naprzeciwko Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Został zbudowany w latach 2001−2003 przez firmę Mostostal Zabrze Holding SA.
Chorzów, Zawiszy Czarnego
Kukurydze – wieżowce położone w Katowicach na Osiedlu Tysiąclecia, tuż obok Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku.
Katowice, Wita Stwosza 31
Biurowiec Wojewódzki − wieżowiec położony w Katowicach przy ulicy Wita Stwosza 31. Został zbudowany w roku 1985.
Haperowiec (właściwie HaPeeRowiec) − wieżowiec położony w Katowicach przy ul. Sokolskiej 33, przez mieszkańców GOP potocznie zwany "Żyletą". Nazwa wzięła się od Hutniczego Przedsiębiorstwa Remontowego, które zbudowało budynek.
Katowice, A. Mickiewicza 29
Stalexport – ukończone odpowiednio w 1981 i 1982 roku dwa połączone ze sobą (u podstawy) wieżowce (Stalexport 1 oraz Stalexport 2), mieszczące się w Katowicach przy ulicy A. Mickiewicza 29. Zaprojektowane przez jugosłowiańskiego architekta Georga Gruićicia w końcu lat 70 XX wieku.
Katowice, Wojewódzka 23
Dom profesorów Śląskich Technicznych Zakładów Naukowych to pierwszy wieżowiec, wybudowany w odrodzonej po rozbiorach Polsce. Budynek ten mieści się w Katowicach, przy ul. Wojewódzkiej 23 i ma osiem kondygnacji.
Katowice, Aleja Walentego Roździeńskiego 1
Budynek Dyrekcji Kolei Państwowych w Katowicach − wieżowiec położony w Katowicach przy al. Roździeńskiego 1, obok Spodka i ronda gen. Jerzego Ziętka, wybudowany na siedzibę ówczesnej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych (DOKP). Obecnie właścicielem jest spółka TDJ Estate.
Katowice, Żwirki i Wigury 15-17
Drapacz Chmur − siedemnastokondygnacyjny budynek w Katowicach, przy ulicy Żwirki i Wigury 15. Budynek jest zbudowany na bazie nowatorskiej (na owe czasy) stalowej konstrukcji szkieletowej i uważa się go za najciekawszy i najbardziej spektakularny przykład funkcjonalizmu w Polsce.