Opera Bałtycka - Ulice

Strony

Ulica Adama Mickiewicza (niem. Bärenweg) – ulica w Gdańsku, w dzielnicy Wrzeszcz. Jest to jedna z ważniejszych ulic Dolnego Wrzeszcza. Łączy al. Legionów z al. Hallera.
Ulica Wajdeloty – ulica w Gdańsku, w najstarszej części Dolnego Wrzeszcza z zachowaną obustronną zabudową z końca XIX wieku. W ciągu ulicy znajdują się mieszczańskie, eklektyczne kamienice. Przy ulicy znajduje się również dworek z czasów napoleońskich.
Jaśkowa Dolina (kaszub. Jaszkòwô Dolëzna) – ulica w Gdańsku, w dzielnicy Wrzeszcz, łącząca osiedla Górnego Tarasu z główną arterią komunikacyjną Trójmiasta.
Ulica Tadeusza Kościuszki (niem. Ringstraße) – ulica w Gdańsku Wrzeszczu, jedna z głównych ulic dzielnicy Wrzeszcz Dolny, przechodząca przez osiedle Kuźniczki, dawny Polenhof i osiedle Kolonia.
Aleja Legionów (niem. Heeresanger) – ulica w Gdańsku Wrzeszczu, jedna z głównych ulic dzielnicy Wrzeszcz Dolny.
Ulica Jana z Kolna (niem. Schichaugasse) – ulica w Gdańsku, przebiegająca przez Nowe Szkoty, Młode Miasto, Stare Miasto. Łączy śródmieście z Węzłem Kliniczna. Swoim położeniem wyznacza wschodnią granicę Młodego Miasta. Na całej długości ulicy przebiegają szyny tramwajowe.
Ulica 3 Maja (niem. Nordpromenade) – jedna z najważniejszych ulic gdańskiego Śródmieścia. Przebiega południkowo na wschodniej skarpie Grodziska.
Ulica Wałowa (niem. Wallgasse) – ulica w Gdańsku przechodząca przez Stare Miasto i Młode Miasto. Bierze swój początek przy zbiegu ulic Rajskiej, Wały Piastowskie i Podwale Grodzkie, jednakże obecnie nie ma połączenia drogowego z tymi ulicami.
Aleja gen. Józefa Hallera – aleja w Gdańsku, biorąca początek w dzielnicy Wrzeszcz. Przebiega przez Nowe Szkoty, kończąc się nad brzegiem Morza Bałtyckiego w Brzeźnie.
Ulica Jana Heweliusza (niem. Baumgartsche Gasse) – ulica w Gdańsku na Starym Mieście. Łączy Osiek z główną arterią komunikacyjną. Obiekty przy niej mają charakter głównie handlowo-usługowy. Przy ulicy znajdują się dwa wieżowce, w tym najwyższy budynek w Gdańsku – Organika Trade.
Aleja Jana Pawła II – aleja w Gdańsku w dzielnicy Zaspa. W większości biegnie na byłym pasie startowym nieistniejącego już lotniska Gdańsk-Wrzeszcz.
Ulica Świętojańska (niem. Johannisgasse) – ulica w Gdańsku na Głównym Mieście. Bierze początek przy ulicy Pańskiej i biegnie na wschód. Kończy się w Bramie Świętojańskiej wychodzącej na Motławę. W jej rejonie leży tzw. Dzielnica Świętojańska lecz to określenie jedynie historyczne.
Ulica Szeroka (niem. Breitgasse) – ulica w Gdańsku, na Głównym Mieście. Bierze swój początek na Targu Drzewnym. Przecina Starówkę na jej całej szerokości kończąc się nad brzegiem Motławy, nad którą prowadzi poprzez bramę Żurawia.
Ulica Długa – reprezentacyjna ulica Gdańska, biegnąca przez Główne Miasto w dzielnicy Śródmieście. Jej przedłużeniem jest Długi Targ, z którym stanowi tzw. Drogę Królewską.
Ulica Straganiarska (niem. Häkergasse) – ulica w Gdańsku na Głównym Mieście. Należy do historycznego centrum miasta. Ulica wzięła swą nazwę od zamieszkujących ją kramarzy (niem. Höker). W XV wieku istniała przy niej miejska łaźnia.
Ulica Świętego Ducha (dawniej platea Sancti Spiritus, ulica Św. Ducha, niem. Heilige Geistgasse) – jedna z ulic w Gdańsku na Głównym Mieście.
Ulica Mariacka (niem. Frauengasse) – ulica w Gdańsku na Głównym Mieście, biegnąca przez historyczną Dzielnicę Mariacką. Ulica rozpoczyna się przy Bazylice Mariackiej i biegnie równoleżnikowo ku Motławie i zamykającej ją Bramie Mariackiej. Ulica jest zamknięta dla ruchu.
Ulica Piwna – ulica w Gdańsku. Od strony Motławy jest przedłużeniem ulicy Chlebnickiej, zaczynającej się Bramą Chlebnicką. Przy końcu ulicy znajduje się Wielka Zbrojownia (zbudowana na początku XVII w. i pełniąca funkcje miejskiego arsenału), współcześnie zaadaptowana na potrzeby handlu.
Ulica Ogarna (dawniej platea Canum, ulica Psia, niem. Hundegasse) – jedna z ulic w Gdańsku na Głównym Mieście.
Ulica Chlebnicka (dawniej: ulica Ław Chlebowych, niem. Brotbänkengasse) – jedna z ulic w Gdańsku na Głównym Mieście. Wymieniana już w 1337 (jako platea pistorum), 1382 platea panum. Nazwa pochodzi od znajdujących się tu ław (straganów), na których handlowano pieczywem.

Strony