Kraków - Sanktuaria

Kraków, Plac Mariacki / Rynek Główny
Kościół archiprezbiterialny pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, zwany także kościołem Mariackim – jeden z największych i najważniejszych, po Katedrze Wawelskiej, kościołów Krakowa, od 1962 posiadający tytuł bazyliki mniejszej. Należy do najbardziej znanych zabytków Krakowa i Polski.
Kraków, Franciszkańska 2
Kościół św. Franciszka z Asyżu i przylegający do niego klasztor franciszkanów – kompleks sakralny znajdujący się w Krakowie przy ulicy Franciszkańskiej 2. Kościół, jako jeden z pierwszych w Krakowie, został wyróżniony 23 lutego 1920 roku tytułem bazyliki mniejszej.
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny – zabytkowy, rzymskokatolicki kościół karmelitów, znajdujący się przy ul. Karmelickiej 19 w Krakowie na Piasku. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych – województwo małopolskie (pol.). 30 września 2014.
Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie – sanktuarium położone przy ul. Siostry Faustyny w Krakowie-Łagiewnikach. Związane jest z życiem i działalnością św. siostry Faustyny Kowalskiej, propagatorki kultu Bożego Miłosierdzia. Od lat 40.
Kościół Świętej Trójcy – zabytkowy kościół położony na Starym Mieście w Krakowie, przy ul. Stolarskiej 12, połączony z konwentem dominikanów.
Kościół św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika i przylegający do niego klasztor paulinów – kompleks sakralny, znajdujący się w Krakowie przy ulicy Skałecznej 15. Nazywany jest potocznie Skałką lub na Skałce.
Kraków, Nowy Bieżanów, Aleksandry 1
Kościół Najświętszej Rodziny – kościół rzymskokatolicki należący do dekanatu Kraków-Prokocim archidiecezji krakowskiej na os. Nowy Bieżanów przy ulicy Aleksandry 1.
Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej i św. Małgorzaty – zabytkowy kościół rzymskokatolicki, zajmujący wraz z klasztorem oo. Augustianów Eremitów obszar mieszczący się między ulicami Skałeczną, Augustiańską, Paulińską oraz Skałką w krakowskiej dzielnicy Kazimierz.
Kraków, Płaszów, Saska 2
Kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa – kościół rzymskokatolicki, znajdujący się w Krakowie, w Dzielnicy XIII Podgórze przy ul. Saskiej 2.
Kościół św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty – zabytkowy kościół rzymskokatolicki sióstr prezentek znajdujący się przy ulicy św. Jana 7 w Krakowie. Jest sanktuarium Matki Bożej od Wykupu Niewolników, Matki Bożej Wolności, Matki Bożej Świętojańskiej.
Kościół Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny – kościół rzymskokatolicki należący do sióstr felicjanek na Nowym Świecie w Krakowie, przy ul. Smoleńsk 6.
Kraków, Bieńczyce, Obrońców Krzyża 1
Kościół Matki Bożej Królowej Polski (Arka Pana) – parafialny kościół rzymskokatolicki położony w Krakowie w Dzielnicy XVI Bieńczyce przy ulicy Obrońców Krzyża 1.
Kościół Matki Boskiej Nieustającej Pomocy - kościół rzymskokatolicki, znajdujący się w Podgórzu w Krakowie, przy ul. Zamoyskiego 56, należący do zakonu redemptorystów.
Kraków, Prądnik Czerwony, Jana Woronicza 10
Sanktuarium Ecce Homo św. Brata Alberta w Krakowie – kościół zlokalizowany przy Domu Generalnym Zgromadzenia Sióstr Albertynek na Prądniku Czerwonym przy ul. Woronicza 10.
Kraków, Osiedle Kalinowe 5
Kościół św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny – zbudowany w stylu postmodernistycznym, w latach 1993-2002, parafialny kościół rzymskokatolicki. Znajduje się w Krakowie na os. Kalinowym 5 w Nowej Hucie.
Kraków, Nowa Wieś, Henryka Sienkiewicza 19
Kościół św. Szczepana – zabytkowy kościół rzymskokatolicki przy ulicy Henryka Sienkiewicza 19, w Krakowie. Zbudowany został w latach 1933–1938 według projektu architekta Zdzisława Mączeńskiego w stylu modernizmu międzywojennego.
Kościół św. Jana Pawła II – rzymskokatolicka świątynia znajdująca się w południowej części Krakowa, w Dzielnicy IX przy ul. Totus Tuus, około 0,8 km na południe od Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Jest jedną z budowli Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się”.
Kraków, Loretańska 11
Domek loterański – budynek znajdujący się po północnej stronie kościoła kapucynów przy ul. Loretańskiej, na Piasku w Krakowie. Jest on wierną kopią sanktuarium Świętego Domku w Loreto we Włoszech, który według tradycji został przeniesiony w XIII wieku z Nazaretu.