Gmina Ujazd

0

Gmina Ujazd - gmina miejsko-wiejska w województwie opolskim, w powiecie strzeleckm.

Warto zobaczyć

Zamek biskupów wrocławskich w Ujeździe – ruina budowli, której początki sięgają XIII wieku. Rozbudowany w XIV wieku w stylu gotyckimi i przebudowany w stylu renesansowym w wieku XVI. W XVIII wieku założenie przebudowano na barokowy pałac.
Kościół pw. Matki Boskiej Śnieżnej w Olszowej – drewniana, barokowa świątynia, orientowana, jednonawowa, o konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu kamiennym, znajdująca się w gminie Ujazd (woj. opolskie), wzniesiona w 1648, przebudowana w 1748, remontowana w 1988 oraz 2007.
Zimna Wódka, Ujazdowska 20
Kościół pw. św. Marii Magdaleny w Zimnej Wódce – drewniana, barokowa świątynia, jednonawowa, o konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu kamiennym, znajdująca się w gminie Ujazd (woj. opolskie), wzniesiona w 1524, przebudowana w 1748. Kościółek znajduje się na wzniesieniu, w centralnym miejscu wsi.
Klucz, Wiejska 16
Kościół pod wezwaniem św. Elżbiety Węgierskiej w Kluczu – drewniana, barokowa świątynia wzniesiona w 1610 roku, znajdująca się w Kluczu (gmina Ujazd, województwo opolskie).
Ujazd, Strzelecka 4
Parafia Świętego Andrzeja Apostoła w Ujeździe jest rzymskokatolicką parafią dekanatu Ujazd diecezji opolskiej. Parafia została utworzona około 1285 roku. Kościół został zbudowany w 1613. Mieści się przy ulicy Strzeleckiej.
Ujazd, Juliusza Słowackiego
Synagoga w Ujeździe – nieistniejąca synagoga, która znajdowała się w Ujeździe przy obecnej ulicy Słowackiego. Została zbudowana w 1827 na placu zakupionym przez członków gminy żydowskiej na początku XIX wieku. W czasie II wojny światowej uległa zniszczeniu przez hitlerowców.