Żagań

0

Żagań (niem. Sagan, czes. Zaháň, łac. Saganum) – miasto powiatowew wojeództwie lubuskim, połozone nad rzekami Bóbr i Czerna.

Warto zobaczyć

Żagań, Szprotawska 4
Pałac Lobkowitzów w Żaganiu (obecnie Żagański Pałac Kultury) – barokowy pałac położony w południowo-wschodniej części Żagania, przy ulicy Szprotawskiej 4. Najokazalszy i największy gmach przy tej ulicy. Obecny wygląd nie jest pierwotny; pałac był kilkakrotnie przebudowywany i remontowany.
Ratusz w Żaganiu – wieża ratuszowa jest pozostałością ratusza usytuowanego pierwotnie w Rynku, a w XVI wieku przeniesionego na zachodnią pierzeję zabudowy mieszkalnej. Usytuowana jest pośrodku Rynku.
Żagań, pl. Słowiański
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Żaganiu – rzymskokatolicki kościół filialny należący do żagańskiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mieści się w Żaganiu, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Żagań diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Kościół Świętego Krzyża w Żaganiu – rzymskokatolicki kościół filialny należący do żagańskiej parafii św. Józefa. Mieści się w Żaganiu, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Żagań diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Żagań, Armii Krajowej
Kościół Świętego Ducha w Żaganiu – rzymskokatolicki kościół filialny należący do żagańskiej parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Mieści się w Żaganiu, w województwie lubuskim. Należy do dekanatu Żagań diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.
Żagań, Wojska Polskiego 6a
Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Żaganiu – kościół parafialny należący do dekanatu lubuskiego Kościoła Polskokatolickiego w RP. Mieści się w Żaganiu, w województwie lubuskim.
Żagań, Plac Królowej Jadwigi
Wieża kościoła poewangelickiego w Żaganiu była pierwotnie częścią ewangelickiego kościoła Trójcy Świętej w Żaganiu. Kościół ten powstał w roku 1709, jako jeden z sześciu śląskich Kościołów Łaski. Od 2004 roku pełni funkcje turystyczne, jako wieża widokowa o wysokości 80,5m.