Powiat krośnieński

0

Powiat krośnieński - powiat ziemski w województwie lubuskim.

Warto zobaczyć

Gubin, Westerplatte 14
Ratusz w Gubinie - budowla została wzniesiona w zachodniej stronie rynku. Metryka założenia pochodzi z 1276 roku . Od strony wschodniej otrzymał w okresie późnogotyckim szczyt schodkowy z pilastrami o układzie blend .
Parafia wojskowa pw. Świętego Marcina w Krośnie Odrzańskim znajduje się w dekanacie Śląskiego Okręgu Wojskowego w Ordynariacie Polowym Wojska Polskiego. Obecnie jej proboszczem jest ppłk o. Edward Olech OP. Erygowana 21 stycznia 1993. Mieści się przy ulicy Piastów.
Jezioro Graniczne - jezioro okresowo odpływowe typu linowo-szczupakowego w pobliżu miejscowości Lubogoszcz na Pojezierzu Lubuskim w powiecie krośnieńskim, w gminie Maszewo. Płytki, silnie zeutrofizowany zbiornik wodny.
Zamek w Krośnie Odrzańskim – zamek zbudowany najprawdopodobniej na początku XIII w. w czasach księcia Henryka Brodatego (relikty muru w części północnej) w miejscu strategicznej przeprawy przez Odrę, usytuowany w północno-wschodniej części starego miasta. W XVI w.
Piaszno (Bronków Mały, Jezioro Leśne, dawna niem. nazwa Sand See) – bezodpływowe jezioro we wsi Bronków, gmina Bobrowice, powiat krośnieński, województwo lubuskie. makroregion – Wzniesienia Zielonogórskie mezoregion – Wzniesienia Gubińskie położenie geograficzne 51°57'N – 15°00'E zlewnia – Olsza
Moczydło (Osiecznica, Głębokie) - niewielkie jezioro typu linowo-szczupakowego o powierzchni 11,9 ha na północny zachód od miejscowości Osiecznica na Pojezierzu Lubuskim w województwie lubuskim, w powiecie krośnieńskim, w gminie Krosno Odrzańskie. Głębokość maksymalna 4,5 m. Głębokość średnia 3,5 m.
Grabinek - jezioro w woj. lubuskim, w pow. krośnieńskim, w gminie Bytnica, położone w pobliżu wsi Grabin, leżące na terenie Pojezierza Lubuskiego Powierzchnia zwierciadła wody według różnych źródeł wynosi od 6,1 ha przez 7,6 ha do 8 ha. W całości otoczone lasem.
Jelito (Giełt) - największe jezioro Gryżyńskiego Parku Krajobrazowego o powierzchni 49,9 ha i maksymalnej głębokości 59 m. Plany batymetryczne z roku 1958 wskazują głębokość 59,3 m co nie zostało potwierdzone podczas współczesnych pomiarów elektronicznych za pomocą echosondy w latach 1997 i 2002.