Wyżyna Śląsko-Krakowska - Parki

Strony

Piekary Śląskie, Centrum, Księdza Jerzego Popiełuszki 4 / Bytomska
Kalwaria Piekarska w Piekarach Śląskich – wchodzi w skład Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej, najbardziej znanego na Śląsku ośrodka kultu Maryjnego. Jest to rozległe, otoczone parkiem założenie neogotyckie usytuowane na wzgórzu Cerekwica (obok Bazyliki).
Park w Świerklańcu — zabytkowy park znajdujący się w Świerklańcu. Powierzchnia całkowita parku wynosi 180 hektarów. Park został założony w XVIII wieku. Pierwotny park założono już w latach 1670-80 przez ówczesnych właścicieli z rodu Henckel von Donnersmarck obok istniejącego już wtedy zamku.
 LOKALIZACJA OBIEKTU Badany teren znajduje się w zachodniej części miasta Piekary Śląskie na granicy z Radzionkowem. Geneza nazwy Kocie Górki prawdopodobnie wiąże się z ukształtowaniem terenu przybierającym tu postać lekko falistych pagórków.
Piekary Śląskie, Kozłowa Góra, Powstańców Śląskich
Park w Kozłowej Górze - to pozostałość po spalonym w 1945 roku majątku Donnesmarcków.
Park Zdrojowy w Jastrzębiu-Zdroju im.
Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka (WPKiW), również: Park Śląski – park znajdujący się w całości w granicach administracyjnych Chorzowa, zajmujący obecnie powierzchnię 520 ha. Jest to jeden z największych parków miejskich w Europie.
Park Sielecki − park miejski w Sosnowcu, usytuowany przylegle do dzielnicy Sielec. Linię graniczną parku wyznacza ul. 3 Maja, zabudowania dzielnicy Sielec oraz ulica Mościckiego. Największy z Sosnowieckich parków.
Katowice, Gościnna
Park Giszowiecki w Katowicach − park położony w katowickiej dzielnicy Giszowiec, usytuowany pomiędzy placem Pod Lipami a ulicami: Gościnną, Wesołowską i Działkową.
Park Wełnowiecki w Katowicach − park położony w katowickiej dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec, pomiędzy ulicami Cisową, Jesionową i Owocową.
Park Kultury i Wypoczynku – las komunalny o charakterze naturalnym na Zatorzu, w Gliwicach, założony w XVII wieku. Należy do leśnego Pasa Ochronnego GOP.
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Źródła Kłodnicy" – zespół przyrodniczo-krajobrazowy znajdujący się w południowej części miasta Katowice (styk dzielnic: Brynów, Osiedle Paderewskiego-Muchowiec, Giszowiec i Piotrowice-Ochojec), na terenie Lasów Murckowskich, u źródeł rzeki Kłodnicy.
Dolina Trzech Stawów (niem.: Stauweiher, śl: Sztauwajery) − park i kompleks rekreacyjno-sportowy, znajdujący się w Katowicach, w dzielnicy osiedle Ignacego Paderewskiego−Muchowiec.
Park Załęski w Katowicach − powstał na terenie ogrodu jordanowskiego, który został założony na Załężu w 1938 r. Po II wojnie światowej ogród jordanowski dysponował starym budynkiem otoczonym dużym parkiem z dwoma czynnymi basenami i ich zapleczem.
Katowice, Chorzowska
Park Alojzego Budnioka (nazywany również parkiem Budnioka lub Rowem Wełnowieckim) − park położony w katowickiej dzielnicy Śródmieście, na rogu ulicy Chorzowskiej i ulicy Jana Nepomucena Stęślickiego, naprzeciwko biurowca Chorzowska 50.
Leśna to ośrodek rekreacji i wypoczynku w Sosnowcu Kazimierzu Górniczym, w skład którego wchodzi park z dwoma jeziorami :Leśny i Smug. Główną atrakcją bogato urządzonego parku jest niewielki ogród zoologiczny.
Park Olimpijczyków w Katowicach − park miejski położony w katowickiej dzielnicy Szopienice-Burowiec, pomiędzy ulicą Wypoczynkową, ulicą 11 Listopada i placem Ogród Dworcowy .
Parki podjasnogórskie, czasami nazywane parkami jasnogórskimi – dwa parki miejskie w Częstochowie, w dzielnicy Podjasnogórskiej – Park im. Stanisława Staszica oraz Park 3 Maja. Położone są one pomiędzy dzielnicą Śródmieście, a klasztorem na Jasnej Górze, który otaczają od strony wschodniej.
Park Powstańców Śląskich w Katowicach − park usytuowany w katowickiej dzielnicy Śródmieście. W parku znajduje się pomnik Powstańców Śląskich (odsłonięty 1 września 1967) oraz pomnik generała Jerzego Ziętka (odsłonięty 19 listopada 2005).
Park Bogucki w Katowicach (nazywany także parkiem Bogucickim) − park położony w katowickiej dzielnicy Bogucice, usytuowany pomiędzy ulicami Kopalnianą, księdza Franciszka Ścigały i Nadgórników.

Strony