” | Żar, dla odróżnienia od innych o tej samej nazwie często nazywany Smreczyńskim Żarem – niewybitny szczyt w zachodnim grzbiecie Ciemniaka oddzielającym Dolinę Tomanową od Wąwozu Kraków w polskich Tatrach Zachodnich. W najwyższym punkcie osiąga wysokość 1560 m n.p.m. Znajduje się w tym grzbiecie pomiędzy Gubalcem (1550 m), oddzielony od niego przełęczą Żarskie Siodło (ok. 1540 m), a Niedźwiedziem (ok. 1660 m), od którego oddzielony jest przełęczą zwaną Wolarskim Przechodem (ok. 1490 m).
Zbudowany jest jak cały grzbiet z wapieni i dolomitów. Południowe, opadające do Doliny Tomanowej stoki są całkowicie zalesione, ale występują w nim nagie wapienne skały, a w partiach szczytowych również płaty kosodrzewiny. W stokach północnych, opadających do Wąwozu Kraków (do Płaśni między Progi i Kamiennego Tomanowego) są liczne turnie i skałki. Na wapiennych skałach bogata flora tatrzańskich roślin wapieniolubnych. Dawniej Żar był mniej zalesiony i stanowił tereny pastwiskowe Hali Smreczyny. Wypasu zaprzestano tutaj dawno, bo już w 1947 r., i od tego czasu jego zbocza i szczytowe partie znacznie zarosły lasem i kosodrzewiną.
W wapiennych skałach Smreczyńskiego Żaru dobrze rozwinięte są zjawiska krasowe. Opisano ok. 20 występujących w nim jaskiń, najdłuższa z nich – Jaskinia Przeziorowa – ma korytarze o łącznej długości 420 m. Przez Żar nie prowadzi żaden szlak turystyczny, znajduje się on na obszarze ochrony ścisłej Tatrzańskiego Parku Narodowego. |