Plac Przyjaźni – centralny plac w Słubicach, gruntownie zmodernizowany w 2003 roku przy współudziale unijnego programu Phare. Stanowi on rynek miejski, co podkreślać może charakterystyczna dla tego typu przestrzeni publicznej zabudowa.
Ratusz w Słubicach (wł. Jedynka w Słubicach) - budynek wzniesiony w latach 1770-1773 jako Gospoda pod Siedmioma Szwabami. W późniejszych latach siedziba szkoły, a obecnie galeria handlowa. Po przejęciu Słubic przez Polskę w 1945 budynek ten został zaadaptowany jako Szkoła Podstawowa nr 1.
Kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Słubicach – kościół parafialny przy ul. 1 Maja 31 w Słubicach. Budynek wzniesiono w 1775 r. pierwotnie jako budynek strzelnicy miejskiej (Schützenhaus).
Odpust: 3 maja.
Cerkiew pod wezwaniem Opieki Matki Bożej w Słubicach – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Zielona Góra diecezji wrocławsko-szczecińskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia tymczasowa.
Pomnik Bohaterów w Słubicach – socrealistyczny pomnik na Placu Bohaterów w Słubicach według projektu Mieczysława Krajniaka, odsłonięty 22 lipca 1949.
Przedstawia żołnierzy polskiego i radzieckiego. Na cokole widnieje napis: Pamięci poległym w czasie II wojny światowej.
Znak Wielkiej Wody - pomnik stojący na terenie słubickiego portu rzecznego, poświęcony w 1997. Upamiętnia najwyższy stan rzeki Odra na terenie Słubic podczas powodzi tysiąclecia.
Pomnik to kamień (głaz narzutowy) o wysokości około 1 m, na którym znajduje się tablica pamiątkowa z następującą treścią:
Pomnik Kasi z Heilbronn w Słubicach - pomnik na Placu Wolności w Słubicach, odsłonięty 6 czerwca 2008, w 10. rocznicę podpisania umowy partnerskiej między Słubicami i Heilbronn.
Pomnik Sybiraków w Słubicach – pomnik na Placu Sybiraków w Słubicach, odsłonięty w roku 1990.
Przedstawia 2 białe tablice. Na większej z nich znajduje się tablica pamiątkowa z symbolem Związku Sybiraków, krzyżem łacińskim i następującą treścią:
Kino "Piast" w Słubicach - historyczny budynek w centrum Słubic, będący przykładem stylu art déco wzbogaconej ingerencjami o charakterze ekspresjonistycznym.
Pomnik czynu żołnierzy Śląskiego Okręgu Wojskowego w Słubicach – pomnik na skwerku przy ul. Kościuszki w Słubicach, odsłonięty w maju 1977 przy okazji zjazdu młodzieży PRL i NRD w Słubicach.