Rezerwat Skołczanka - Atrakcje

0

Strony

Rezerwat przyrody Skołczanka – rezerwat faunistyczny (stepowy), częściowy o powierzchni 36,77 ha utworzony w 1957 r. w ówczesnej wsi Tyniec. Położony jest w północnej części kompleksu leśnego Uroczysko Tyniec w obrębie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego w Krakowie.
Ostra Góra - wzgórze w Krakowie, w Dzielnicy VIII Dębniki. Położone jest na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.
Duża Kowodrza (Kowodza) - wzgórze w Krakowie, w Dzielnicy VIII Dębniki. Położone jest na terenie rezerwatu przyrody Skołczanka i Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.
Wielogóra (Guminek) - wzgórze w Krakowie, w Dzielnicy VIII Dębniki. Położone jest na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Najwyższy szczyt Wzgórz Tynieckich.
Kozobica - wzgórze w Krakowie, w Dzielnicy VIII Dębniki. Położone jest na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego. Na wzgórze nie prowadzi żaden znakowany szlak turystyczny.
Grodzisko – wzgórze w Krakowie, w Dzielnicy VIII Dębniki o wysokości 282 m n.p.m. (ok. 70 m nad poziomem przepływającej tuż obok Wisły). Położone jest na terenie Bielańsko-Tynieckiego Parku Krajobrazowego.
Kraków, Tyniec, Benedyktyńska 42
Tyniecka chałupa – zabytkowy budynek znajdujący się w Krakowie w Dzielnicy VIII przy ul. Benedyktyńskiej 42 w Tyńcu. Zbudowano ją u podnóża wzgórza na którym stoi tyniecki klasztor benedyktynów.
Kraków, Tyniec, Benedyktyńska 37
Parafia Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Krakowie (Tyniec) – parafia należąca do dekanatu Kraków-Salwator archidiecezji krakowskiej w Tyńcu przy ulicy Benedyktyńskiej. Została utworzona w XI wieku. Kościół parafialny, zbudowany w XI wieku, konsekrowany w 1622.
Kraków, Tyniec, Benedyktyńska 32
Muzeum Opactwa w Tyńcu (potocznie Muzeum Benedyktynów w Tyńcu) – jedno z krakowskich muzeów przyklasztornych. Zlokalizowane jest w Opactwie Benedyktynów w Tyńcu. Muzeum posiada jedne z najcenniejszych zbiorów sakralnych w Polsce. Do najcenniejszych zbiorów muzealnych należą:
Kraków, Tyniec, Benedyktyńska 37
Opactwo benedyktynów w Tyńcu wraz z Kościołem św. Piotra i św. Pawła – opactwo benedyktynów w Tyńcu w granicach Krakowa, w jego południowo-zachodniej części.
Fort 53a Winnica – jeden z fortów Twierdzy Kraków. Powstał w latach 1898-1899. Obok Fortu 38 Skała jedyny, w obrębie Twierdzy Kraków, fort typu górskiego. W czasie I wojny światowej na jego przedpolach wybudowano system kawern i okopów.
Pałac w Piekarach – XIX-wieczny, neogotycki zespół pałacowo-parkowy wraz z zabudowaniami dworskimi w Piekarach na Ziemi Podkrakowskiej. Zbudowany w latach 1857-1865 według projektu Filipa Pokutyńskiego.
Forty 52 ½ N i S Skotniki – dwa niemalże bliźniacze forty należące do Twierdzy Kraków. Oznaczone są literami N (niem. Nord) – północ i S (niem. Sud) – południe. Powstały w latach 1897-1898. Położone są w VIII sektorze obronnym.

Strony