Powiat nowotarski - Atrakcje

Strony

Zamek Dunajec – średniowieczna warownia znajdująca się na prawym brzegu Zbiornika Czorsztyńskiego we wsi Niedzica-Zamek, na obszarze Polskiego Spisza lub Zamagurza (Pieniny Spiskie). Zamek ten został wzniesiony najprawdopodobniej w początkach XIV w.
Ludźmierz, Jana Pawła II 124
Sanktuarium w Ludźmierzu – sanktuarium maryjne z figurką Matki Boskiej Ludźmierskiej, nazywanej Gaździną Podhala.
Pieniński Park Narodowy – jeden z 23 parków narodowych na terenie Polski, utworzony w 1932 r.
Parafia św. Jana Chrzciciela w Orawce - zabytkowy kościół parafialny w Orawce, w województwie małopolskim. Jeden z punktów szlaku architektury drewnianej województwa małopolskiego.
Zamek w Czorsztynie (niem. Sub-Arx Oberschloss, Arx Czorstein) – ruiny gotyckiego zamku z XIV wieku, położone na wzgórzu nad Dunajcem w granicach Pienińskiego Parku Narodowego.
Schronisko "Na Skałce" – prywatne schronisko (stacja turystyczna), położone w Gorcach na wysokości około 850 m n.p.m. Obiekt położony jest w dolinie potoku Jamne, dopływu Ochotnicy i znajduje się w granicach administracyjnych Ochotnicy Górnej (przysiółek Skałka).
Dębno, Kościelna 42
Kościół św. Michała Archanioła – gotycki, drewniany kościół parafialny w Dębnie Podhalańskim w powiecie nowotarskim, wpisany wraz z innymi drewnianymi kościołami południowej Małopolski na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Zamek Pieniński – ruiny zamku położonego w Karpatach polskich, pod wierzchołkiem Zamkowej Góry (799 m n.p.m.) w Pieninach Właściwych.
Rezerwat przyrody Niebieska Dolina - rezerwat przyrody w gminie Łapsze Niżne, powiat nowotarski. Jest to rezerwat fitoceotycznych zbiorowisk leśnych lasów górskich i podgórskich. Przedmiotem ochrony w podanym rezerwacie jest naturalny fragment zespołu buczyny karpackiej.
Piątkowa Góra (714 m) – wzniesienie na zachodnim krańcu Gorców, pomiędzy Chabówką, Rokicinami Podhalańskimi i Rdzawką. Prowadzi przez nie trasa Zakopianki, od Chabówki stromo wspinająca się na Piątkową Górę.
Schronisko na Łapsowej Polanie – nieistniejące schronisko turystyczne, położone na wysokości 860 m n.p.m. na Łapsowej Polanie (Łapsowa Niżna) w Gorcach, na południowych stokach Bukowiny Obidowskiej. Było prowadzone przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze od 1968 roku do końca lat 70.
Zbójecka Góra (644 m) – wzniesienie w Kotlinie Rabczańskiej. Znajduje się w obrębie miejscowości Rabka Zdrój, Skomielna Biała i Skawa, granice między tymi miejscowościami przebiegają grzbietem Zbójeckiej Góry.
Ratusz w Nowym Targu – budynek wybudowany w połowie XIX wieku w stylu pseudoklasycystycznym. Jest to budowla dwukondygnacyjna, posiada wieżę zegarową z przeszkloną latarnią, nakrytą hełmem z iglicą. Mieści się pośrodku Rynku. Budynek stoi na miejscu wcześniejszego drewnianego ratusza.
Bania (612 m) – wzniesienie na terenie miasta Rabka-Zdrój. Według naukowej regionalizacji Polski opracowanej przez Jerzego Kondrackiego Bania znajduje się na granicy dwóch mezoregionów: Kotliny Rabczańskiej i Gorców. Północne stoki Bani opadają dość stromo ku Rabie, której koryto znajduje się ok.
Kościół św. Marii Magdaleny - mieszczący się przy ulicy Władysława Orkana 8. Wybudowany w stylu neogotyckim, w latach 1902-1908. Do budowy kościoła przystąpiono z chwilą, gdy stary, drewniany kościół (obecnie Muzeum im. Orkana) stał się niewystarczający dla potrzeb rozrastającej się parafii.
Kościół św. Antoniego Padewskiego w Sieniawie – zabytkowy kościół drewniany z połowy XVIII wieku, położony w Sieniawie, w województwie małopolskim, w powiecie nowotarskim, w gminie Raba Wyżna.

Strony