Przełęcz Bacug - Atrakcje

0

Strony

Przełęcz Bacug, przełęcz Bacuch (1502 m) – przełęcz w Tatrach Zachodnich pomiędzy Małym Giewontem (1728 m) i Grzybowcem (ok. 1515 m).
Szerokie Siodło – płytkie wcięcie w grani Zawratu Kasprowego w polskich Tatrach Zachodnich. Nazwa wprowadzona została przez Władysława Cywińskiego. Zawrat Kasprowy oddziela dolinę Jaworzynkę od Doliny Kasprowej, a dokładniej jej odnogi – Starych Szałasisk. Cały zbudowany jest ze skał wapiennych.
Giewoncka Przełęcz – znajdująca się na wysokości 1680 m n.p.m. przełęcz w masywie Giewontu pomiędzy Wielkim Giewontem (1894 m n.p.m.) i Małym Giewontem (1728 m n.p.m.) w Tatrach Zachodnich.
Siodło lub Małołąckie Siodło – znajdująca się na wysokości 1630 m n.p.m. przełęcz w Tatrach Zachodnich pomiędzy Małym Giewontem (1728 m n.p.m.) a Siodłową Turnią (1647 m n.p.m.). Jest to łagodny, trawiasty, miejscami zarastający kosodrzewiną grzbiet zbudowany z wapieni.
Mały Giewont – szczyt w masywie Giewontu w Tatrach Zachodnich, leżący pomiędzy Doliną Małej Łąki a Doliną Strążyską. Dawniej nazywany był także Giewoncikiem. W najwyższym punkcie, odległym ok.
Wielki Giewont – wznoszący się na wysokość 1894 m n.p.m. główny szczyt masywu Giewontu w Tatrach Zachodnich.
Siklawica – wodospad w Tatrach Zachodnich, w górnej części Doliny Strążyskiej, pod północną ścianą Giewontu. Wodospad opada z dwóch prawie pionowo nachylonych ścian (pod kątem 80°). Łączna wysokość wodospadu wynosi 23 metry (wysokość ściany dolnej wynosi 13 m, a ściany górnej 10 m).
Wyżnia Kondracka Przełęcz (1765 m) – przełęcz w północnej grani Kopy Kondrackiej w Tatrach Zachodnich. Znajduje się pomiędzy Wielkim Giewontem (1894 m) a Kondracką Kopką (ok. 1770 m).
Mnich Małołącki (ok. 1600 m) – najbardziej na zachód wysunięta turnia w grupie Mnichowych Turni w Dolinie Małej Łąki w polskich Tatrach Zachodnich. Jej zachodnie ściany opadają do Niżniej Świstówki, zaś północne do żlebu opadającego spod Kondrackiej Przełęczy.
Szczerba – przełęcz w masywie Giewontu w Tatrach Zachodnich oddzielająca jego główny szczyt Wielki Giewont (1894 m n.p.m.) od grani Długiego Giewontu.
Kondracka Kopka (ok. 1770 m) – kopka w północnej grani Kopy Kondrackiej, znajdująca się pomiędzy Kondracką Przełęczą (1725 m) i Wyżnią Kondracką Przełęczą (1765 m), nad którą wznosi się zaledwie kilka metrów. Jest w większości zarośnięta kosodrzewiną, miejscami trawiasta i piarżysta.
Przełęcz w Grzybowcu – znajdująca się na wysokości 1311 m n.p.m. przełęcz w Tatrach Zachodnich, oddzielająca Łysanki (1445 m n.p.m.) od Grzybowca.
Mnichowy Przechód (ok. 1590 m) – przełączka w Mnichowej Grani w Dolinie Małej Łąki w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się pomiędzy Mnichem Małołąckim (ok. 1600 m) a pierwszą, najniższą z czterech turniczek zwanych Mniszkami Małołąckimi.
Kozia Grota – schron jaskiniowy w masywie Giewontu w Tatrach Zachodnich.
Dziadek (ok. 1665 m) – najwyższa turnia w grupie Mnichowych Turni w Dolinie Małej Łąki w polskich Tatrach Zachodnich. Jej północne ściany opadają do żlebu spod Kondrackiej Przełęczy, południowo-wschodnie do Mnichowego Siodła (około 1645 m), zaś południowe do Żlebu Poszukiwaczy Jaskiń.
Kondracka Przełęcz (słow. Kondratovo sedlo) – znajdująca się na wysokości 1725 m przełęcz w północnej grani Kopy Kondrackiej, położona pomiędzy Kopą Kondracką (2005 m) i Giewontem (a dokładniej Kondracką Kopką, ok. 1770 m).
Babka – turnia w grupie Mnichowych Turni w Dolinie Małej Łąki w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się w południowej odnodze Mnichowej Grani, opadającej z Mnichowej Galerii poprzez Siodło za Babką i Babkę do Niżniej Świstówki.
Mnichowe Siodło (ok. 1640 m) – przełączka w Mnichowej Grani opadającej do Doliny Małej Łąki w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się pomiędzy północnym końcem Mnichowej Galerii (ok. 1670 m) a Dziadkiem (ok. 1665 m).
Siodło za Babką (ok. 1640 m) – przełączka w Mnichowej Grani opadającej do Doliny Małej Łąki w polskich Tatrach Zachodnich. Znajduje się pomiędzy czubkiem Mnichowej Galerii (ok. 1670 m) a Babką.
Giewont – masyw górski w Tatrach Zachodnich o wysokości 1894 m n.p.m. i długości 2,7 km. Jego główny wierzchołek, Wielki Giewont, jest najwyższym szczytem w Tatrach Zachodnich położonym w całości na terenie Polski.

Strony