Opole - Architektura

Strony

Kościół katedralny Świętego Krzyża – rzymskokatolicki kościół parafialny, a także katedralny, zlokalizowany przy ulicy Katedralnej 2 w Opolu. Kościół należy do parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Opolu w dekanacie Opole, diecezji opolskiej.
Wieża Piastowska – okrągła wieża wolno stojąca w południowo-wschodnim narożniku nieistniejącego obecnie Zamku Piastowskiego w Opolu. Pełniła niegdyś funkcję strażnicy na wyspie Pasiece, od północy sąsiaduje z nią Ostrówek – średniowieczna osada – gród obronny Opolan.
Rynek w Opolu zachował średniowieczny kształt, typowy dla ówczesnych miast tego regionu.
Ratusz w Opolu – (niem. Rathaus) wzniesiony w 1864 i częściowo w 1936 roku, w stylu neorenesansowym na wzór florenckiego pałacu Vecchio w miejscu wcześniejszej budowli.
Opole, Osmańczyka 22
Zamek Górny w Opolu został rozebrany w w1669 roku. Jedyną pozostałością po zamku jest XIV-wieczna wieża, stanowiąca aktualnie część Zespołu Szkół Mechanicznych przy ulicy Osmańczyka.
Opole, Marka z Jemielnicy 5
Opole, Oleska 48
Uniwersytet Opolski (UO) – jeden z osiemnastu państwowych uniwersytetów w Polsce z siedzibą w Opolu. Powstał w 1994 roku w wyniku połączenia Wyższej Szkoły Pedagogicznej im. Powstańców Śląskich (zał.
Opole, Biskupa Jana Kropidły 8
Opole, pl. Kościelny 2
Zabytkowa szkoła parafialna w nowej Wsi Królewskiej - wybudowany w 1899 roku dwupiętrowy gmach z czerwonej cegły. Obecnie znajduje się tu hospicjum Betania.
Amfiteatr opolski - Narodowe Centrum Polskiej Piosenki w Opolu - amfiteatr powstały z inicjatywy prezydenta Opola Karola Musioła. Zaprojektowany przez Floriana Jesionowskiego, stał się jednym ze znanych symboli miasta.
Zamek Piastowski w Opolu – zamek na Ostrówku w Opolu, którego budowę rozpoczął w 1217 r. książę Kazimierz I opolski na miejscu wcześniejszego grodu Opolan, rozebrany w latach 1928–1931.
Plac Ignacego Daszyńskiego (do 1945 Friedriechsplatz) – zlokalizowany w centrum Opola plac, na którym znajduje się mały park oraz fontanna, tzw. opolska Ceres. Plac znajduje się w zachodniej części kwartału ulic: Kościuszki, Reymonta, Damrota i Kołłątaja.
Areszt Śledczy w Opolu – areszt śledczy znajdujący się w Opolu przy ulicy Sądowej 2.
Ławeczka Starszych Panów znajduje się na wzgórzu uniwersyteckim w Opolu. Jest dziełem rzeźbiarza opolskiego, profesora Mariana Molendy.
Ławeczka Marka Grechuty w Opolu – rzeźba została odsłonięta 22 października 2008 na placu Kopernika, obok Collegium Maius Uniwersytetu Opolskiego, na Wzgórzu Uniwersyteckim.
Opole, Piastowska 14
Telefon: +48 77 452 41 25

Strony