Nizina Środkowomazowiecka - Technika

Strony

Skierniewice – stacja kolejowa w Skierniewicach, w województwie łódzkim, w Polsce. Pierwszy budynek dworca powstał w 1845, drugi w roku 1873, wzniesiony w stylu gotyku angielskiego z wnętrzami neoklasycystycznymi, na przyjęcie cara Rosji, który odwiedzał swoją rezydencję w okolicach Skierniewic.
Spichlerz nad Narwią – spichlerz zbudowany w latach 1838-44 roku w Nowym Dworze Mazowieckim na tzw. Kępie Szwedzkiej przy ujściu Narwi do Wisły.
Otwock – stacja kolejowa w Otwocku, w województwie mazowieckim, w Polsce. Ze stacji Otwock można dojechać elektrycznymi pociągami Szybkiej Kolei Miejskiej i Kolei Mazowieckich do centrum Warszawy, Pilawy i Dęblina. W okresie wakacji dojechać można też do Trójmiasta i Kołobrzegu.
Żyrardów – stacja kolejowa w Żyrardowie, w województwie mazowieckim, w Polsce. Stację kolejową wybudowano według projektu architekta Romualda Millera w 1922 roku.
Most Gdański – dwupoziomowy most w Warszawie, na Wiśle. Wybudowano go na filarach i z wykorzystaniem niektórych elementów konstrukcyjnych zburzonego Mostu przy Cytadeli, także dwupoziomowego.
Grodzisk Mazowiecki – stacja kolejowa w Grodzisku Mazowieckim, w województwie mazowieckim w Polsce. Według klasyfikacji PKP posiada kategorię B.
Warszawa, Grochowska 354
Fabryka gilz „Dzwon” należąca do Hilarego Jeżewskiego − budynek zlokalizowany przy ulicy Grochowskiej 354 (przed zmianą numeracji w 1937 r. był to adres Grochowska 1) w Warszawie (dzielnica Praga Południe).
Warszawa, Ząbkowska 27/31
Warszawska Wytwórnia Wódek „Koneser” – zlokalizowany na warszawskiej Pradze kompleks budynków fabrycznych z końca XIX wieku, utrzymany w stylu neogotyckim.
Warszawa Wschodnia Osobowa (znana jako Dworzec Wschodni) – jeden z ważniejszych warszawskich dworców kolejowych, położony na warszawskiej linii średnicowej. Budynek dworca położony jest w dzielnicy Praga-Południe między ulicami Kijowską a Lubelską, na zachodnim krańcu terenów stacji.
Warszawa, Plac Piłsudskiego
Zegar słoneczny w Ogrodzie Saskim – zegar słoneczny znajdujący się w pobliżu fontanny w Parku Saskim w Warszawie.
Most średnicowy w Warszawie – most kolejowy nad Wisłą leżący na trasie warszawskiej linii średnicowej, zbudowany w latach 1921-1931 w celu połączenia dworca Głównego z dworcem Terespolskim (Wschodnim).
Warszawa, Al. 3 Maja
Most księcia Józefa Poniatowskiego (wcześniej Most Mikołajewski, Most im. Cesarza Mikołaja II, Trzeci Most) – zbudowany w latach 1904–1914 most przez Wisłę w Warszawie. Obecną nazwę nadano w kwietniu 1917.
Śluza im. inż. Tadeusza Tillingera (Śluza Żerań) - wybudowana wraz z Kanałem Żerańskim śluza na drodze wodnej z warszawskiej Wisły nad Jezioro Zegrzyńskie. Nosi imię Tadeusza Tillingera, polskiego inżyniera hydrotechnika.
Most przy Cytadeli (most Kolejowy) – historyczny most w Warszawie na Wiśle, otwarty w listopadzie 1875, a rozbudowany o drugą część w 1908.
Piaseczno – stacja kolejowa w Piasecznie, w województwie mazowieckim, w Polsce.
Warszawa Wileńska – stacja kolejowa w Warszawie, na Pradze-Północ, u zbiegu al. „Solidarności” i ul. Targowej, w zespole centrum handlowego Galeria Wileńska, w pobliżu pl. Wileńskiego i stacji II linii metra Dworzec Wileński. Stacja jest obsługiwana przez Koleje Mazowieckie.
Warszawa, Przyokopowa 28
Elektrownia Tramwajów Miejskich w Warszawie, elektrownia tramwajowa w Warszawie, na Woli, neoromańska, wzniesiona w latach 1905–1909, wpisana do rejestru zabytków w 2001; od 2004 mieści Muzeum Powstania Warszawskiego.

Strony