Stary Ratusz we Wrocławiu – późnogotycki budynek na wrocławskim Rynku, jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, zarazem jeden z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia.
Ratusz w Opolu – (niem. Rathaus) wzniesiony w 1864 i częściowo w 1936 roku, w stylu neorenesansowym na wzór florenckiego pałacu Vecchio w miejscu wcześniejszej budowli.
Nowy Ratusz we Wrocławiu – gmach administracyjny w bloku śródrynkowym wrocławskiego Rynku wzniesiony w latach 1860-1864 wedle projektu Friedricha Augusta Stülera. Obecnie stanowi siedzibę prezydenta i rady miejskiej Wrocławia, a w podziemiach mieści się Browar Spiż.
Ratusz w Wołowie – wołowski ratusz powstał w 1692, później przebudowany w 1723, 1781 i na początku XX wieku. Spalony w 1945, odbudowany w latach 1958-1962. Mieści się pośrodku Rynku.
Ratusz w Strzelinie – ratusz wybudowany na rynku w Strzelinie. Powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku w miejscu dużego domu kupieckiego. Ratusz został przebudowany w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520-1526. W 1548 ratusz spłonął. Odbudowany został w stylu renesansowym w 1564 roku.
Ratusz w Grodkowie - mieści się pośrodku Rynku. Pierwotnie renesansowy, przebudowany w XVIII wieku. Dzisiejszy klasycystyczny wygląd zawdzięcza przebudowie po pożarze w 1840 roku, z dawnego ratusza została gotycko-renesansowa wieża.
Ratusz w Oławie – neoklasycystyczny ratusz w Oławie (województwo dolnośląskie). Wybudowany w 1832 według wskazówek znanego pruskiego architekta Karola Fryderyka Schinkla. Wieża, ze względu na zabytkową wartość zegara, zachowała barokowy kształt.
Ratusz w Kluczborku - kluczborski ratusz jest budowlą renesansowo-barokową zbudowaną w XVIII wieku. Do ratusza przylegają dwie dwufrontowe kamieniczki pozostałe z dawnego barokowego zespołu "Dwunastu Apostołów".
Ratusz w Namysłowie pochodzi z drugiej połowy XIV wieku. Pierwotnie zbudowany w stylu gotyckim, następnie przebudowany w duchu renesansu, w 2002 r. ukończono jego regotyzację. Dziś stanowi jeden z najpiękniej utrzymanych zabytków Namysłowa.
Ratusz w Lewinie Brzeskim - ratusz został wybudowany w 1838 roku w stylu klasycystycznym. Wybudowana na planie prostokąta, murowana, piętrowa budowla posiada wysokie piwnice.
Ratusz w Głubczycach - ratusz po raz pierwszy był wspomniany w 1383 roku, został przebudowany z XIII- wiecznej kamienicy kupieckiej. Renesansową formę z attyką oraz wieżę otrzymał w 1570 roku. Przebudowy z lat 1863 - 1864 oraz 1936 roku nadały mu formy neogotyckie.
Ratusz w Brzegu – renesansowa budowla z lat 1570-1577 (architekt Johann Parr) na miejscu poprzedniej gotyckiej, kilkakrotnie przebudowywana w XVIII-XX wieku. Krużganki, pięć renesansowych portali kamiennych. Wewnątrz wczesnorokokowa sala posiedzeń rady z 1746 roku.
Ratusz w Oleśnicy - pierwszy ratusz wybudowano prawdopodobnie w roku 1410, ceglany, dwuskrzydłowy, jednopiętrowy z wieżą. Wielokrotnie niszczony i przebudowywany. w roku 1826 podczas odbudowy uzyskał klasycystyczny wygląd, a w roku 1892 połączono go z sąsiednim budynkiem.
Stary Ratusz w Rybniku - klasycystyczny budynek z wieżą zegarową nad osią centralną, wzniesiony w 1822 roku z inicjatywy burmistrza Antoniego Żelazko, piętrowy, murowany, prostokątny, 5-osiowy. Wnętrza, parter i wejście częściowo przekształcone.
Ratusz w Kątach Wrocławskich - został wzniesiony w roku 1879 w stylu neoromańskim, przy wykorzystaniu wieży pozostałej po poprzednim ratuszu, który spłonął. Obecnie budowla jest siedzibą władz miejskich Kątów Wrocławskich.