Muzeum Warmii i Mazur

0

Muzeum w Mrągowie – muzeum z siedzibą w Mrągowie, będące oddziałem Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Siedzibą placówki są pomieszczenia miejskiego ratusza, pochodzącego z 1825 roku.

Muzeum powstało w 1969 roku na bazie istniejącej od 1966 roku Izby Regionalnej. Placówka, działająca pod nazwą Muzeum Ziemi Mrągowskiej, miała swą siedzibę w pochodzącym z XVIII wieku budynku Strażnicy Bośniackiej. W 1975 roku zbiory zostały przeniesione do budynku ratusza, natomiast w sierpniu tego roku placówkę przekształcono w oddział olsztyńskiego muzeum. W nowej lokalizacji muzeum działa do dnia dzisiejszego, jedynie w latach 1992-1996 zbiory zostały przeniesione ze względu na remont budynku.

Aktualnie w muzeum prezentowane są następujące wystawy stałe:

  • historyczne: "Okolice Mrągowa w pradziejach" oraz "Z dziejów Mrągowa i okolic", obejmujące dzieje Ziemi Mrągowskiej, począwszy od epoki kamienia po XX wiek,
  • przyrodnicza "Świat zwierząt Pojezierza Mazurskiego", ukazująca faunę Warmii i Mazur,
  • biograficzna, poświęcona osobie Ernsta Wiecherta (1887-1950) – pisarza niemieckiego, pochodzącego z Piersławka k. Mrągowa.

Muzeum jest obiektem całorocznym, czynnym z wyjątkiem poniedziałków w sezonie od czerwca do września oraz z wyjątkiem niedziel w pozostałe miesiące roku. Wstęp jest płatny.

Muzeum Warmii i Mazur - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.