Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła

0

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzegu – zabytkowy dawny kościół franciszkański znajdujący się w Brzegu, w województwie opolskim.

Czytaj dalej

Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Brzegu – zabytkowy dawny kościół franciszkański znajdujący się w Brzegu, w województwie opolskim.

Historia i architektura

Jest to gotycka budowla z XIII wieku, następnie rozbudowywana do 1338 roku, przekształcona po pożarze w XVI stuleciu. W 1527 roku po wprowadzeniu przez księcia Fryderyka II legnickiego w mieście luteranizmu i opuszczeniu jej przez franciszkanów świątynia została przejęta przez miasto. Po 1582 roku budynek przebudowano na arsenał. W latach 30. XX wieku sprowadziła się tam straż pożarna. Od 1930 roku pełnił funkcję obiektu magazynowego. W 1997 roku podczas powodzi tysiąclecia, runęła wieża i część murów. Zachowane różne detale z poszczególnych etapów egzystencji, m.in. we wnętrzu zachowało się sklepienie sieciowe w nawie głównej z około 1500 roku.

Od 2001 roku (m.in. z inicjatywy Stowarzyszenia na rzecz Ratowania Kościoła Pofranciszkańskiego w Brzegu) prowadzone są prace nad odbudową świątyni. Obecnym właścicielem budowli jest archidiecezja wrocławska, która przejęła obiekt w 2003 roku. Na początku 2013 roku archidiecezja otrzymała potwierdzenie rezerwacji środków z programów pomocowych ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego na kwotę 1 700 000 złotych. Otrzymana kwota będzie przeznaczona na odbudowę dwukalenicowego dachu nad nawą główną oraz boczną świątyni, rekonstrukcję pierwotnego wyglądu fasady zachodniej oraz przywrócenie drożności gotyckich okien.

Podczas prac archeologicznych w 2010 naukowcy odkryli kolejne coraz niższe warstwy podłogi, najstarszą z I poł. XIV w. Podłoga ta ułożona była z ceramicznych płytek 23 x 23 cm i grubości 4–5 cm, przesuniętych względem siebie o połowę długości. Nad nią znajdują się pozostałości drewnianej podłogi książęcego arsenału z końca XVI w. Podłoga z XIII w, z czasów gdy w obiekcie mieszkali i działali franciszkanie, jest położona o 1,5 metra niżej, niż obecna betonowa posadzka z XX w. Wokół kościoła odkryto pojedyncze pochówki zakonników.


Kościół św. Apostołów Piotra i Pawła - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.