Kościół Nawiedzenia NMP i św. Jadwigi

0

Kościół pw. Nawiedzenia NMP i św. Jadwigi w Szczepanku - drewniana, barokowa świątynia, znajdująca się w gminie Strzelce Opolskie (woj. opolskie), wzniesiona w latach 1666–1688.

Czytaj dalej

Kościół pw. Nawiedzenia NMP i św. Jadwigi w Szczepanku - drewniana, barokowa świątynia, znajdująca się w gminie Strzelce Opolskie (woj. opolskie), wzniesiona w latach 1666–1688.

Historia

Kościółek został wybudowany w Polskiej Nowej Wsi. Pełnił tam funkcję kościoła parafialnego. W swej historii był kilkakrotnie remontowany, po czym w 1960 przeniesiony do Szczepanka. Został tam poddany odbudowie przez osiemdziesięcioletniego majstra ciesielskiego Antoniego Piontka. Ostatnia restauracja kościołka miała miejsce w 1998. W tym samym roku dokonano włamania do świątyni, w wyniku którego skradziono większość figur. W 2003 w jednym z krakowskich antykwariatów została odnaleziona, przez miejscowych policjanów, rzeźba św. Jana. Natomiast pod koniec kwietnia 2009 niemieccy policjanci odnaleźli na terenie ich kraju dwie zabytkowe rzeźby aniołów. Niestety jeden miał odłamane skrzydło a drugi stopę.

Architektura

Kościół drewniany, wybudowany w stylu barokowym, orientowany, jednonawowy, o konstrukcji zrębowej, na podmurowaniu, z wieżą słupową, dostawioną do nawy. Prezbiterium zamknięte trójbocznie, z przylegającą zakrystią. Wnętrze świątyni pokryte płaskim stropem. Okna pozamykane odcinkowo, poza prezbiterium, gdzie są koliste. Chór muzyczny wsparty na 4 słupach. Dach siodłowy, pokryty, wraz z ścianami, gontem. Nad nawą znajduje się wieżyczka na sygnaturkę z latarnią, zwieńczona hełmem. Wieża pokryta jest ośmiobocznym daszkiem namiotowym, z latarnia oraz baniastym hełmem.

Ważniejsze zabytki

  • Barokowe ołtarze z XVIII wieku.
  • Barokowe rzeźby.
  • Barokowe obrazy z przełomu XVIII i XIX w.

Proboszczowie w latach 1945-2009

  • ks. Bernard Kudlek 1941-1966,
  • ks. Kazimierz Korfanty - administrator parafii w latach 1954-1956,
  • ks. Brunon Wollik 1966-1971,
  • ks. Franciszek Holisz 1972-1984,
  • ks. Alfred Pashon 1984-1985,
  • ks. Ginter Reimnan 1985-1992,
  • ks. Henryk Pichen 29.08.1992-nadal.

Wikariusze w latach 1945-2009

  • ks. Wiktor Bernaisch,
  • ks. Henryk Czerwionka,
  • ks. Szyszko,
  • ks. Roman Pasierbski,
  • ks. Marian Kromolicki,
  • ks. Edmund Kwapis,
  • ks. Franciszek Gołąb,
  • ks. Emil Gruszka,
  • ks. Antoni Misik,
  • ks. Gustaw Kieshauer,
  • ks. Herbert Simon,
  • ks. Stanisław Szołtysik,
  • ks. Wiesław Szeląg,
  • ks. Rudolf Kruppop,
  • ks. Czesław Nowak,
  • ks. Zdzisław Banaś,
  • ks. Michał Przyszlak,
  • ks. Helmut Malorny,
  • ks. Edward Bogaczewicz,
  • ks. Edward Cebula,
  • ks. Joachim Wietrzniok,
  • ks. Alojzy Piechota,
  • ks. Andrzej Mittmann,
  • ks. Piotr Kus,
  • ks. Jan Wolnik,
  • ks. Piotr Figurniak,
  • ks. Marek Mazur,
  • ks. Zbigniew Malinowski,
  • ks. Janusz Fajfur,
  • ks. Marcin Sychterz,
  • ks. Grzegorz Grzybowski,
  • ks. Rafał Kiełek,
  • ks. Józef Szpek.

Ciekawostki

  • W Polskiej Nowej Wsi pozostał należący uprzednio do kościółka barokowy obraz Wniebowzięcia NMP, barokowa chrzcielnica, rzeźba Chrystusa Zmartwychwstałego oraz barokowy feretron.
  • Obok drewnianego kościółka w Polskiej Nowej Wsi, w latach 1949 – 1953 wybudowano nową świątynię w stylu charakterystycznym dla niemieckiego Śląska z lat 30. XX wieku. W miejscu gdzie przedtem znajdowała się stara świątynia obecnie stoi krzyż z tablicą przypominającą o przeniesieniu kościoła.

Bibliografia

  • Wierzgoń A., Kościoły Drewniane na Śląsku Opolskim, Opole 1995.
  • Historia świątyni. Internetowa strona parafii. [dostęp 2009-11-06].
  • Radosław Dimitrow: Odnaleziono skradzione figurki z kościółka w Szczepanku. Nowa Trybuna Opolska (wydanie internetowe). [dostęp 2009-11-06].

Kościół Nawiedzenia NMP i św. Jadwigi - to miejsce nie posiada jeszcze przewodnika. Jeśli znasz to miejsce, to tutaj możesz napisać przewodnik.