Jaskinia Marmurowa - Atrakcje

0

Strony

Jaskinia Marmurowa – jaskinia położona w górnej części Kazalnicy Miętusiej w Tatrach Zachodnich.
Jaskinia Mała w Mułowej – jaskinia położona w Dolinie Mułowej w masywie Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich. Otwór wejściowy jaskini znajduje się na wysokości 1757 m n.p.m. Jej łączna długość to 3863 m.
Studnia w Kazalnicy – jaskinia położona w Tatrach Zachodnich w zboczach Doliny Miętusiej. Składa się prawie wyłącznie ze studzien, które są połączone krótkimi korytarzami. Największą, o długości ok.
Twarda Galeria (ok. 1770-1850 m n.p.m.) – zakończenie części zbocza Twardej Kopy od strony Doliny Miętusiej w polskich Tatrach Zachodnich. Jest to trawiasty taras o rozmiarach około 400 × 500 m i ostro zarysowanej krawędzi, poniżej której opada on ścianą do Doliny Miętusiej.
Chuda Przełączka (1850 m) – niewielka przełęcz w północno-zachodniej grani Ciemniaka w Tatrach Zachodnich, pomiędzy Twardą Kopą (2026 m) a Chudą Turnią (1856 m n.p.m.). Dawniej nazywana była Przełączką pod Chudą Turnią.
Ptasia Studnia – jaskinia położona w Tatrach Zachodnich w Dolinie Miętusiej. Jest siódma pod względem długości i deniwelacji w Polsce. Jaskinia składa się z trzech, niezależnie od siebie odkrytych części:
Machajowa Czuba – ostro zakończone załamanie grani Koziego Grzbietu w Tatrach Zachodnich, znajdujące się tuż poniżej Machajówki (ok. 1860 m n.p.m.). Jak cała grań, zbudowane jest ze skał dolomitowo-wapiennych. Wierzchołek jest porośnięty trawą, stoki skaliste.
Twarda Kopa (2026 m) – niewybitne wzniesienie w północno-zachodniej grani Ciemniaka oddzielającej Dolinę Kościeliską od jej odnogi – Doliny Miętusiej w polskich Tatrach Zachodnich.
Jaskinia Kozia – jaskinia położona w Tatrach Zachodnich w masywie Czerwonych Wierchów. W Wielkiej encyklopedii tatrzańskiej ma nazwę Jaskinia Machajowa. Wlot do niej znajduje się kilkanaście metrów poniżej Machajowej Czuby od strony Doliny Litworowej. Jaskinia zajmuje 6.
Szerokie Siodło – płytka przełęcz w północno-zachodniej grani Ciemniaka w polskich Tatrach Zachodnich, pomiędzy szczytem Ciemniaka (2096 m) a Twardą Kopą (2026 m). Znajduje się na obszarze skał granitowych (alaskity), które przykrywają cały Twardy Grzbiet.
Przełączka przy Kopie (ok. 1775 m) – przełęcz w północno-zachodniej grani Ciemniaka w polskich Tatrach Zachodnich, pomiędzy Chudą Turnią (1858 m) a Upłaziańską Kopą (1796 m). Jest to szerokie, trawiaste i płytkie siodło.
Lodowe Siodło (ok. 1735 m) – przełęcz w polskich Tatrach Zachodnich pomiędzy Lodową Basztą (ok. 1750 m) a zachodnią grzędą Twardej Kopy w masywie Ciemniaka.
Jaskinia Miętusia – jaskinia w Tatrach Zachodnich położona na zachodnim zboczu Doliny Miętusiej. Jest jaskinią o największej rozciągłości horyzontalnej w Polsce (1150 m) i czwartą pod względem długości, która wynosi 10 780 m. Deniwelacja jaskini wynosi 305 m.
Jaskinia Lodowa w Ciemniaku – największa jaskinia lodowa w Polsce, położona w masywie Ciemniaka.
Upłaziańska Kopa (1796 m) – kopulasty szczyt w długiej północno-zachodniej grani Ciemniaka w Czerwonych Wierchach w Tatrach Zachodnich. Znajduje się poniżej Chudej Turni (1858 m), oddzielony od niej Przełączką przy Kopie (ok. 1775 m).
Wysoki Przechód – położone na wysokości około 1820 m n.p.m. niewielkie wcięcie (tzw. przechód) w grani Wysokiego Grzbietu w polskich Tatrach Zachodnich. Grzbiet ten, będący zachodnią granią Ciemniaka, oddziela od siebie dwie górne odnogi Wąwozu Kraków.
Ciemniak (słow. Temniak, 2096 m n.p.m.) – najdalej na zachód wysunięty szczyt należący do masywu Czerwonych Wierchów w Tatrach Zachodnich. Słowackie źródła podają wysokość 2090 m.
Mułowa Przełęcz – przełęcz w Tatrach Zachodnich położona na wysokości 2067 m n.p.m., pomiędzy szczytami Czerwonych Wierchów: Krzesanicą (2122 m) i Ciemniakiem (2096 m). Szczyty te wraz z przełęczą leżą w grani głównej Tatr i przebiega przez nie granica polsko-słowacka.
Krzesanica (słow. Kresanica, 2122 m) – szczyt w grani głównej Tatr Zachodnich, najwyższy szczyt zespołu Czerwonych Wierchów.
Kobylarzowa Kopka – zupełnie niewybitna kopka w północno-zachodniej grani Małołączniaka w Czerwonych Wierchach w Tatrach Zachodnich. Znajduje się pomiędzy dwoma również niewybitnymi przełączkami: Kobylarzowym Siodełkiem (ok. 1840 m) i Małołąckim Siodłem (ok. 1820 m).

Strony