Dolnośląskie - Ratusze

Strony

Ratusz w Polkowicach – polkowicki ratusz składa się z dwóch budynków. Stary Ratusz od strony zachodniej wybudowany został w 1775 w stylu barokowym. Wieża posiada XV-wieczny rodowód.
Stary Ratusz we Wrocławiu – późnogotycki budynek na wrocławskim Rynku, jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, zarazem jeden z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia.
Stary Ratusz w Legnicy – zbudowany w latach 1737-1741 w stylu barokowym. Początkowo był siedzibą władz miejskich, w roku 1928 został zaadaptowany na siedzibę teatru. Obecnie mieści się w nim administracja teatru oraz garderoby aktorów.
Wrocław, Ratusz 3-6 / Sukiennice 7-9
Nowy Ratusz we Wrocławiu – gmach administracyjny w bloku śródrynkowym wrocławskiego Rynku wzniesiony w latach 1860-1864 wedle projektu Friedricha Augusta Stülera. Obecnie stanowi siedzibę prezydenta i rady miejskiej Wrocławia, a w podziemiach mieści się Browar Spiż.
Ratusz w Lubinie - pierwszy ratusz powstał na przełomie XIV i XV wieku. Początkowo drewniany, później wielokrotnie przebudowywany. Spłonął w czasie pożaru w 1757 roku. Odbudowany w stylu barokowym w 1768 roku. W latach pięćdziesiątych XX wieku przebudowany.
Początki głogowskiego ratusza sięgają końca XIII wieku, czyli czasów lokacji miasta przez Konrada I głogowskiego, kiedy wybudowano wieżę-strażnicę. Z czasem obiekt rozbudowano i w 1349 w Głogowie stał dwuskrzydłowy, murowany ratusz. Budynek niszczyły jednak pożary w latach 1420 i 1433.
Ratusz w Wołowie – wołowski ratusz powstał w 1692, później przebudowany w 1723, 1781 i na początku XX wieku. Spalony w 1945, odbudowany w latach 1958-1962. Mieści się pośrodku Rynku.
Ratusz w Bolesławcu - zabytkowy ratusz mieszczący się na bolesławieckim rynku, barokowy z gotyckimi elementami wieży i wnętrz, wzniesiony w roku 1535. Obecnie budynek jest siedzibą władz miejskich.
Wałbrzych, Plac Magistracki 1
Ratusz w Wałbrzychu - ratusz znajduje się przy Placu Magistrackim w Wałbrzychu. Budowla została wybudowana w 1856 w stylu neogotyckim. Budynek ratusza zaprojektował i wykonał królewski budowniczy Hermann Friedrich Wäsemann z Wrocławia.
Ratusz w Strzelinie – ratusz wybudowany na rynku w Strzelinie. Powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku w miejscu dużego domu kupieckiego. Ratusz został przebudowany w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520-1526. W 1548 ratusz spłonął. Odbudowany został w stylu renesansowym w 1564 roku.
Ratusz w Oławie – neoklasycystyczny ratusz w Oławie (województwo dolnośląskie). Wybudowany w 1832 według wskazówek znanego pruskiego architekta Karola Fryderyka Schinkla. Wieża, ze względu na zabytkową wartość zegara, zachowała barokowy kształt.
Ratusz w Złotoryi – klasycystyczny budynek wzniesiony w latach 1842-1852, remontowany w roku 1897 i w XX wieku. Obecnie budowla jest siedzibą Banku Spółdzielczego i Urzędu Skarbowego.
Ratusz w Lubaniu – budowla wzniesiona w lach 1539-1543 w stylu renesansowym; po pożarach przebudowana w latach 1764-1783, obecnie Muzeum Regionalne, Miejska Biblioteka Publiczna, Sala Rajców i pałac ślubów; portale z XV wieku; sklepienie późnogotyckie i Sala Królewska z portretami Wettynów.
Kamienna Góra, Plac Grunwaldzki 1
Ratusz w Kamiennej Górze – neorenesansowa budowla wzniesiona w latach 1904-1905. Obecnie jest siedzibą Urzędu Miasta.
Ratusz w Świdnicy położony jest w centrum miasta, przy Rynku 37.
Ratusz w Lwówku Śląskim - lwówecki ratusz to budowla gotycko-renesansowa. Budynek wzniesiono na planie wydłużonego prostokąta. Posiada dwie kondygnacje. Jest podpiwniczony wysokimi piwnicami. Dach ratusza jest dwuspadowy i stromy, posiada liczne lukarny.
Ratusz w Jaworze – budowla została wzniesiona w latach 1895-1897 w stylu neorenesansu niderlandzkiego według projektu architekta H. Gutha z Berlina.
Ratusz w Ząbkowicach Śląskich – wniesiona w 1864 r. neogotycka budowla, ulokowana na rynku miejskim, w bloku zabudowy śródrynkowej. Obecnie jest siedzibą kilku instytucji miejskich.
Ratusz w Ziębicach - ziębicki ratusz został wybudowany w latach 1897-1899 według projektu K. Muelhkego i E. Poetscha. Z dawnego ratusza zachowała się renesansowa wieża. Ratusz mieści się pośrodku rynku. Reprezentuje styl eklektyczny z przewagą detali neobarokowych.
Jelenia Góra, Plac Ratuszowy 58
Ratusz w Jeleniej Górze - budynek pierwotnie XVI w., wielokrotnie palony i niszczony postawiony na nowo (obecny stan) w 1744 roku.

Strony