Waga miejska w Poznaniu – jednopiętrowy budynek na Starym Rynku w Poznaniu, o bardzo wysokim, dwuspadowym dachu i prostych szczytach dzielonych lizenami.
Nowy Ratusz w Poznaniu – nieistniejący budynek w Poznaniu, na Starym Rynku. Obiekt powstał po wyburzeniu w 1890, grożącego zawaleniem budynku Wagi Miejskiej. Był położony obok "Starego Ratusza", po jego zachodniej stronie. Pełnił funkcję siedziby władz miejskich.
Ratusz w Poznaniu – renesansowy budynek stojący na poznańskim Starym Rynku, pełniący niegdyś funkcję ratusza. Z wieży ratuszowej codziennie odgrywany jest hejnał Poznania.
Muzeum Historii Miasta Poznania – oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu, który mieści się w poznańskim ratuszu. Eksponaty prezentowane są w reprezentacyjnych salach pierwszego piętra - z Salą Renesansową (tzw.
Odwach w Poznaniu – budynek odwachu na Starym Rynku w Poznaniu powstał w XVIII w. Pierwszy drewniany budynek zastąpiono nowym, zbudowanym w latach 1783-1787 według projektu warszawskiego architekta Jana Chrystiana Kamsetzera, w stylu klasycystycznym.
Stary Rynek – kwadratowy plac w Poznaniu, (gwarowo Stary), na Starym Mieście, wytyczony ok. 1253 roku. Centralne założenie miasta lokacyjnego. Długość boku wynosi około 141 m. Z każdego z boków wychodzą trzy ulice, z czego dwie skrajne z narożników.
Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 - muzeum w Poznaniu, oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych zlokalizowane w budynku Odwachu na Starym Rynku 3.
Fontanna Marsa – jedna z czterech fontann na Starym Rynku w Poznaniu, stoi na północno-zachodniej stronie Poznańskiego Rynku. Została odsłonięta w roku 2005. Autorem rzeźby jest Rafał Nowak.
Pałac Mielżyńskich w Poznaniu - klasycystyczny budynek, pierwszy realizujący w pełni założenia tego stylu w Poznaniu. Zajmuje posesję numer 91 przy Starym Rynku.
Domki budnicze – położona na południe od ratusza grupa trzy- lub czterokondygnacyjnych wąskich kamieniczek pochodzących z pierwszej połowy XVI wieku. W przeciwieństwie do należących do patrycjatu kamienic w pierzejach rynku, należały one do nieco biedniejszych kupców.
Figura św. Jana Nepomucena na Starym Rynku – figura św. Jana Nepomucena zlokalizowana na Starym Rynku w Poznaniu, na osi ul. Quadro, przebiegającej przez blok zabudowy śródrynkowej.
Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza - muzeum biograficzne poświęcone Henrykowi Sienkiewiczowi, zlokalizowane w Poznaniu, na Starym Rynku 84 (róg ul. Zamkowej). Stanowi oddział Biblioteki Raczyńskich.