Śląsk - Lasy

Bory Niemodlińskie – największy kompleks leśny w zachodniej części górnej Odry obejmujący powierzchnię 480 km² cennych przyrodniczo lasów będących pozostałością niegdysiejszej Przesieki Śląskiej, z wciąż jeszcze zachowanymi fragmentami typowych dla polskiego niżu lasów mieszanych i liściastych.
Zespół stawów zwanych Pasiekami powstał w miejscu zatopienia kopalni rud żelaza. Cały obszar to piękne, malownicze miejsce. Znajduje się tutaj kilkanaście stawów, z których każdy posiada swoją charakterystyczną nazwę. Jedno z nich to Morkie Oko, inne nosi nazwę Staw Rybny.
Płone Bagno − użytek ekologiczny, znajdujący się w Katowicach, w dzielnicy Murcki, na terenie kompleksu Lasów Murckowskich; chroniony od 2002.
Rezerwat przyrody Ligota Dolna - powołany w 1959 roku, florystyczny rezerwat przyrody o powierzchni 4,90 ha. Położony ok 1,5 km od miejscowości Ligota Dolna, w gminie Strzelce Opolskie, na terenie Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny.
Rezerwat przyrody Las Bukowy – w gminie Głuchołazy, w powiecie nyskim, w województwie opolskim. Obejmuje stary drzewostan bukowy na północnych stokach Góry Chrobrego posiadający wysokie walory przyrodniczych i krajobrazowe. Został powołany w 1999 roku (Dz. Urz. Woj. Op., 1999, Nr 14, Poz. 38).
Rezerwat przyrody Góra Św. Anny − powołany w 1971 roku, geologiczny rezerwat przyrody o powierzchni 2,69 ha. Położony w miejscowości Góra Św. Anny, gminie Leśnica, na terenie Parku Krajobrazowego Góra Św. Anny, ok.
Rezerwat przyrody Grafik – leśny rezerwat przyrody położony w południowo-wschodniej części województwa opolskiego, na terenie Parku Krajobrazowego Góra Świętej Anny, w pobliżu miejscowości Leśnica, Czarnocin i Lichynia. Założony w 1994 roku.
Rezerwat przyrody Biesiec – powołany w 2001 roku, leśny rezerwat przyrody o powierzchni 24,46 ha. Planowane jest powiększenie rezerwatu, jego powierzchnia wyniesie wtedy 40 ha. Położony między miejscowościami Ligota Dolna i Góra Św.
Rezerwat przyrody Tęczynów – leśny rezerwat przyrody w gminie Strzelce Opolskie, w powiecie strzeleckim, w województwie opolskim.
Rezerwat przyrody Żubrowisko - częściowy rezerwat faunistyczny położony w województwie śląskim, w powiecie pszczyńskim, w Puszczy Pszczyńskiej nieopodal wsi Jankowice. Utworzony 31 października 1996 rozporządzeniem Ministerstwa Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa.
Rezerwat przyrody Lesisko – leśny rezerwat przyrody położony w województwie opolskim na terenie Parku Krajobrazowym Góra Świętej Anny
Rezerwat przyrody Las Murckowski – leśny rezerwat przyrody chroniący pozostałości dawnej Puszczy Śląskiej, znajdujący się w Katowicach. Został utworzony 18 grudnia 1953 roku, a powiększony w 1989 roku. Ma powierzchnię 102,56 ha.
Rezerwat przyrody Nad Białką – w gminie Głuchołazy, w powiecie nyskim, w województwie opolskim. Został powołany w 1999 roku (Dz. Urz. Woj. Op., 1999, Nr 14, Poz. 40). Obejmuje przełom rzeki Białej Głuchołaskiej zawierający ślady po eksploatacji złota w XII i XIII wieku, oraz las świerkowo-bukowy.
Segiet – leśny, częściowy rezerwat przyrody, leżący w obrębie Garbu Tarnogórskiego, na granicy Bytomia i Tarnowskich Gór. Rezerwat położony jest w szczytowych partiach Srebrnej Góry (347 m n.p.m.), będącej jednym z wyższych wzniesień zachodniej części Garbu Tarnogórskiego.
Rezerwat przyrody Ochojec − utworzony w 1982 roku (Zarządzenie MLiPD, M.P. z 1982 r. Nr 10, poz. 74) obejmuje 26,77 ha lasu (kompleks Lasów Murckowskich) w dolinie rzeki Ślepiotki. Nazwa pochodzi od nazwy dzielnicy Katowic - Ochojca, w granicach której rezerwat się znajduje.
Zespół przyrodniczo-krajobrazowy "Źródła Kłodnicy" – zespół przyrodniczo-krajobrazowy znajdujący się w południowej części miasta Katowice (styk dzielnic: Brynów, Osiedle Paderewskiego-Muchowiec, Giszowiec i Piotrowice-Ochojec), na terenie Lasów Murckowskich, u źródeł rzeki Kłodnicy.
Cygański Las (niem. Zigeunerwald) – las w południowej części Bielska-Białej, w dzielnicach Olszówka i Mikuszowice, na stokach Kołowrotu, Koziej Góry, Równi i Górnej Równi w Beskidzie Śląskim.
Rezerwat przyrody Wodospad Wilczki – leśny rezerwat przyrody położony na terenie Śnieżnickiego Parku Krajobrazowego, na wysokości 570 m n.p.m., zajmując powierzchnię 2,86 ha. Założony w 1958 roku rezerwat obejmuje teren wokół wodospadu, kotła i przełomu Wilczki.
Leśny Park Przygody "Skalisko" – ok. 7 ha teren rekreacyjny (park linowy) w Złotym Stoku, zlokalizowany w wąwozie leśnym nad Złotym Potokiem oraz na terenie byłego kamieniołomu, nieopodal Muzeum Górnictwa i Hutnictwa Złota.