Śląsk - Szczyty

Strony

Barania Góra położona jest w południowo-wschodniej części Beskidu Śląskiego, drugi (po Skrzycznem) pod względem wysokości szczyt tego pasma. Jego wysokość to 1220m n.p.m. Jednocześnie jest najwyższym szczytem polskiej części Śląska Cieszyńskiego i polskiego Górnego Śląska.
Góra Gąsiorowa – wzgórze o wysokości 275 m n.p.m. Znajduje się na północnym krańcu Imielina w dzielnicy Imielin Jazd pomiędzy A4E40 a jaworznicką dzielnicą Jeleń, ok. 200 m od północnego krańca Zbiornika Imielin i ok. 200 m na południowy zachód od Przemszy.
Wielka Czantoria (czes. Velká Čantoryje, niem. Großer Czantory-Berg, 995 m n.p.m.) – najwyższe wzniesienie Pasma Czantorii w Beskidzie Śląskim, dominujące w północnej części tego pasma.
Sowia Kopa (672 m n.p.m.) – szczyt w Górach Złotych, najbardziej wysunięty ku dolinie w jednym z pasm wcinajacych się w dolinę w pobliżu Stronia Śląskiego.
Wzgórze Beaty − wzniesienie o wysokości 334,5 m n.p.m położone na terenie Katowic, w Parku im. Tadeusza Kościuszki.
Wzgórze Marii (niem. Schaarberg, Marienhōhe, 428 m n.p.m.) — wzgórze w Sudetach Środkowych w północno-wschodniej części Gór Bystrzyckich w Polanicy-Zdroju, w województwie dolnośląskim.
Łysa Góra – szczyt w Beskidzie Małym o wysokości 653 m n.p.m. Rozpoczyna Pasmo Magurki Wilkowickiej, z którą sąsiaduje od południowego wschodu. Od strony północnej i zachodniej jej stoki opadają ku dolinom rzek: Białej i Straconki.
Forteczna Góra lub Zamkowa Góra - wzniesienie o wysokości 369 m n.p.m. w Kotlinie Kłodzkiej w Sudetach Środkowych. Wzniesienie, położone w Kotlinie kłodzkiej na obszarze miasta Kłodzka. Wznosi się około 0,3 km, na północny zachód od rynku .
Łysa Góra (także Strażnik, niem. Hutberg) – wzniesienie o wysokości 364 m n.p.m., znajdujące się w Górach Sowich. Leży we wschodniej części Bielawy. Na jego szczycie znajduje się betonowy słup. Roztacza się stąd panorama miasta z widokiem na Góry Sowie.
Wilcza Góra (często także Wilkołak, niem. Wolfsberg) – bazaltowy szczyt o wysokości 367 m n.p.m. na Pogórzu Kaczawskim (północno-zachodni skraj Pogórza Złotoryjskiego), pomiędzy miastem Złotoryja, Jerzmanicami a Wilkowem, nek, pozostałość trzeciorzędowego wulkanu.
Ptasia Góra (745 m n.p.m.) – wzniesienie w południowo-zachodniej Polsce w Sudetach Środkowych w Górach Bystrzyckich. Góra położona jest około 2,0 km na południowy wschód od centrum Dusznik-Zdroju, w północno-zachodniej części Gór Bystrzyckich.
Husycka Górka (niem. Mordgrundhübel, 770 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego.
Wołowa Góra (niem. Ochsenberg, 1033 m n.p.m.) to szczyt w Karkonoszach, w obrębie Kowarskiego Grzbietu.
Smrecznik - szczyt w Górach Złotych (Sudety Wschodnie). Położony rejonie Jaworowej Polany, w bocznym grzbieciku odchodzącym ku zachodowi od Smreka. Zbudowany ze skał metamorficznych. Zbocza porośnięte lasem. Na szczycie lasy zostały zniszczone w wyniku klęski ekologicznej.
Sosnowiec (niem. Schalaster Hübel, 727 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego. Położony jest we wschodniej części Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego, w Karpaczu, pomiędzy centrum a Bierutowicami. Zbudowany z granitu karkonoskiego.
Palenica (niem. Spitzberg) – szczyt w Beskidzie Śląskim o wysokości 688 m n.p.m.
Skalite (864 m n.p.m.) – szczyt w Paśmie Baraniej Góry, w północno-wschodniej części Beskidu Śląskiego.
Zielony Garb (1026 m n.p.m.) – graniczny szczyt na głównym grzbiecie Górach Orlickich (Sudety Środkowe), między Orlicą a Šerlichem. Zbudowany z łupków łyszczykowych należących do metamorfiku bystrzycko-orlickiego.
Kościelec (1019 m n.p.m.) – szczyt wieńczący krótki grzbiet górski w Beskidzie Śląskim, odchodzący w kierunku wsch. od Malinowskiej Skały. Ramię Kościelca opada stromymi stokami ku dolinkom dwóch opasujących go ściśle potoków: Malinowskiego Potoku na północy i Leśnej na południu.
Garb (niem. Keulige Berg, 701 m n.p.m.) – szczyt w Karkonoszach, w obrębie Śląskiego Grzbietu. Położony jest w północno-zachodniej części Śląskiego Grzbietu, w obrębie Karpacza. Oddziela centrum Karpacza od Wilczej Poręby. Na północnym zachodzie łączy się z Pohulanką.

Strony