Równina Wrocławska - Architektura

Strony

Rynek we Wrocławiu (niem. Großer Ring in Breslau) – średniowieczny plac targowy we Wrocławiu, obecnie centralna część strefy pieszej. Stanowi prostokąt o wymiarach 213 na 178 m, oraz powierzchni 3,8 ha. Jest to jeden z największych rynków staromiejskich Europy, z największym ratuszem w Polsce.
Brzeg, Plac Zamkowy 1
Zamek Piastów Śląskich w Brzegu – rezydencja Piastów śląskich powstała w XIII w., obecnie siedziba Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu.
Wrocław, Plac Katedralny
Archikatedra św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu (niem. Breslauer Dom, Kathedrale St. Johannes des Täufers) – rzymskokatolicki gotycki kościół parafialny a także katedralny biskupów wrocławskich zlokalizowany na wrocławskim Ostrowie Tumskim.
Wrocław, Kazimierza Wielkiego 35
Telefon: (071) 391 69 40, 391 69 41
Pałac królewski we Wrocławiu, także pałac Spätgenów we Wrocławiu lub zamek królów pruskich – zespół pałacowy stanowiący od XVIII do XX wieku wrocławską rezydencję pruskich królów z dynastii Hohenzollernów, obecnie siedziba Muzeum Miejskiego Wrocławia (w tym Muzeum Sztuki Medalierskiej).
Nysa, Śródmieście, Biskupa Jarosława 11
Pałac Biskupi w Nysie – okazała budowla, pełniąca w przeszłości funkcję rezydencji biskupów wrocławskich w Nysie jako stolicy będącego w ich władaniu księstwa. Reprezentacyjny pałac miejski zaliczany do czołowych dzieł śląskiej architektury barokowej. Obecnie siedziba muzeum.
Stary Ratusz we Wrocławiu – późnogotycki budynek na wrocławskim Rynku, jeden z najlepiej zachowanych historycznych ratuszy w Polsce, zarazem jeden z głównych zabytków architektonicznych Wrocławia.
Wrocław, Ratusz 3-6 / Sukiennice 7-9
Nowy Ratusz we Wrocławiu – gmach administracyjny w bloku śródrynkowym wrocławskiego Rynku wzniesiony w latach 1860-1864 wedle projektu Friedricha Augusta Stülera. Obecnie stanowi siedzibę prezydenta i rady miejskiej Wrocławia, a w podziemiach mieści się Browar Spiż.
Oława, Plac Zamkowy 15
Zamek Sobieskich w Oławie – budowla renesansowo-barokowa, wybudowana w miejscu dawnego gotyckiego zameczku myśliwskiego księcia Ludwika I z końca XIV wieku jako trzeci z kolei oławski obiekt zamkowy (pierwszy, siedziba kasztelanii, istniał w południowo-wschodniej części grodu do czasu wojen husyckich
Fontanna Trytona w Nysie – fontanna położona u zbiegu rynku oraz ulic Brackiej i Celnej, wzorowana na rzymskiej Fontannie Trytona Berniniego.
Ratusz w Strzelinie – ratusz wybudowany na rynku w Strzelinie. Powstał prawdopodobnie na początku XIV wieku w miejscu dużego domu kupieckiego. Ratusz został przebudowany w stylu wczesnorenesansowym w latach 1520-1526. W 1548 ratusz spłonął. Odbudowany został w stylu renesansowym w 1564 roku.
Ratusz w Grodkowie - mieści się pośrodku Rynku. Pierwotnie renesansowy, przebudowany w XVIII wieku. Dzisiejszy klasycystyczny wygląd zawdzięcza przebudowie po pożarze w 1840 roku, z dawnego ratusza została gotycko-renesansowa wieża.
Ratusz w Oławie – neoklasycystyczny ratusz w Oławie (województwo dolnośląskie). Wybudowany w 1832 według wskazówek znanego pruskiego architekta Karola Fryderyka Schinkla. Wieża, ze względu na zabytkową wartość zegara, zachowała barokowy kształt.
Rynek w Nysie - średniowieczny plac targowy o kształcie prostokąta zaokrąglonego przy lewym górnym rogu o wymiarach ok. 155 m długości oraz ok. 80 m szerokości (w najszerszym miejscu). Jest to trzeci co do wielkości rynek Śląska[potrzebne źródło].
Ratusz w Lewinie Brzeskim - ratusz został wybudowany w 1838 roku w stylu klasycystycznym. Wybudowana na planie prostokąta, murowana, piętrowa budowla posiada wysokie piwnice.
Ratusz w Brzegu – renesansowa budowla z lat 1570-1577 (architekt Johann Parr) na miejscu poprzedniej gotyckiej, kilkakrotnie przebudowywana w XVIII-XX wieku. Krużganki, pięć renesansowych portali kamiennych. Wewnątrz wczesnorokokowa sala posiedzeń rady z 1746 roku.
Wrocław, Leśnica, Plac Świętojański 1
Zamek w Leśnicy – dawny zamek i rezydencja książęca w Leśnicy, powstały w 1132 roku jako gródek obronny, od tego czasu wielokrotnie niszczony i przebudowywany.
Kościół św. Karola Boromeusza we Wrocławiu został zbudowany w latach 1911-1913 według projektu architekta J. Maasa w trójkącie pomiędzy Gabitzstraße (ulicą Gajowicką), Charlottenstraße (Kruczą) i Herderstraße (Grochową).
Kościół Najświętszej Marii Panny na Piasku we Wrocławiu (niem. Kirche Unserer lieben Frau auf dem Sande) - klasztorny kościół pokanonicki (Kanoników Regularnych św. Augustyna) położony na odrzańskiej wyspie Piasek.
Kościół św. Wojciecha, niem. Adalbertkirche, we Wrocławiu przy pl. Dominikańskim na Starym Mieście – jeden z największych i najstarszych kościołów gotyckich miasta.
Wrocław, Kazimierza Wielkiego 45
Dolnośląska Izba Lekarska w nowej siedzibie: kręta droga do Domu Lekarza.

Strony