Powiat tomaszowski - Atrakcje

Strony

Parafia św. Anny w Gródku – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w dekanacie Łaszczów, w diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Parafia została erygowana 13. czerwca 1420. Liczba mieszkańców: 3000.
Parafia Świętego Ojca Pio w Tomaszowie Lubelskim – parafia należąca do dekanatu Tomaszów - Północ diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Została utworzona 28 czerwca 2011 przez księdza biskupa Wacława Depo z części parafii pod wezwaniem Najświętszego Serca Jezusa. Msze święte są odprawiane w kaplicy.
Kościół Zwiastowania Najświętszej Maryi Panny – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Tomaszów - Północ diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Kościół Przemienienia Pańskiego w Czartowcu – parafialny kościół katolicki w Czartowcu, dawna cerkiew unicka, a następnie prawosławna.
Piekiełko koło Tomaszowa Lubelskiego – rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Tomaszów Lubelski, w powiecie tomaszowskim, w województwie lubelskim. położenie geograficzne – Roztocze Środkowe lub Kotlina Pobuża powierzchnia (dane nadesłane z nadleśnictwa) – 1,20 ha rok utworzenia – 1962
Rezerwat przyrody Machnowska Góra – stepowy rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Lubycza Królewska, w powiecie tomaszowskim w województwie lubelskim. Powierzchnia (dane nadesłane z nadleśnictwa): 25,30 ha Rok utworzenia: 2003
Łaszczów, Kościelna 4
Kościół Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Łaszczowie – rzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Łaszczów, w województwie lubelskim. Należy do dekanatu Łaszczów diecezji zamojsko-lubaczowskiej.
Niemiecki Obóz Zagłady w Bełżcu (niem.: Sonderkommando Belzec der Waffen-SS) – niemiecki nazistowski obóz zagłady funkcjonujący od marca do grudnia 1942 roku. Obóz położony był na południe od wsi Bełżec, nieopodal linii kolejowej Lublin – Lwów. ↑ Historia obozu. Muzeum - Miejsce Pamięci w Bełżcu. .
Kościół Matki Bożej Królowej Świata w Grodysławicach – parafialny rzymskokatolicki kościół w Grodysławicach, dawna cerkiew prawosławna.
Parafia Matki Bożej Różańcowej w Lubyczy Królewskiej – rzymskokatolicka parafia należąca do dekanatu Tomaszów – Południe diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Została utworzona w 1949. Mieści się przy ulicy Sobieskiego. Parafię prowadzą księża diecezjalni.
Cerkiew pod wezwaniem Świętego Mikołaja Cudotwórcy w Tomaszowie Lubelskim – prawosławna cerkiew parafialna. Należy do dekanatu Zamość diecezji lubelsko-chełmskiej Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego. Świątynia mieści się przy Rynku, po stronie wschodniej.
Kościół św. św. Piotra i Pawła w Tarnawatce − rzymskokatolicki kościół w Tarnawatce, wzniesiona ok. 1890 jako cerkiew prawosławna. W Tarnawatce przed 1875 istniała parafia unicka, przemianowana na prawosławną w momencie likwidacji unickiej diecezji chełmskiej. Jej świątynią była cerkiew drewniana.
Skarpa Dobużańska – florystyczny rezerwat przyrody znajdujący się na terenie gminy Tyszowce, w powiecie tomaszowskim, w województwie lubelskim. położenie geograficzne: Grzęda Sokalska, około 20 km od Roztocza powierzchnia (dane nadesłane z nadleśnictwa): 5,07 ha rok utworzenia: 1989
Parafia pod wezwaniem świętego Tomasza Apostoła w Majdanie Sopockim – parafia rzymsko-katolicka należąca do diecezji zamojsko-lubaczowskiej, dekanat Józefów. Została erygowana 31 maja 1919 roku przez bpa Mariana Leona Fulmana. W latach 1919-1992 Parafia należała do diecezji lubelskiej.
Cerkiew św. Paraskewii w Kniaziach – cerkiew greckokatolicka znajdująca się w miejscowości Kniazie.

Strony