Powiat sławieński - Architektura

Strony

Darłowo, Zamkowa 4
Zamek Książąt Pomorskich w Darłowie – jedyny w Polsce nadmorski gotycki zamek wybudowany na planie zbliżonym do kwadratu z wieżą wysokości 24 metrów. Budowę zamku rozpoczęto w 1352 roku za panowania Bogusława V, na ten okres datuje się też początek współpracy miasta z Hanzą.
Darłowo, Franciszkańska 4
Kościół Mariacki w Darłowie – świątynia rzymskokatolicka, której gospodarzami są franciszkanie z prowincji św. Maksymiliana Marii Kolbego w Gdańsku.
Darłowo, Plac Tadeusza Kościuszki 10
Ratusz w Darłowie – funkcję ratusza pełnią dawne hale targowe przebudowane w 1725 poprzez dobudowanie jednej kondygnacji. Budowli nadano styl barokowy. Nad głównym wejściem znajduje się kamienny renesansowy portal pochodzący z poprzedniego ratusza, który spłonął w 1722.
Sławno, Skłodowskiej-Curie 9
Budynek dawnego starostwa powiatowego (Ratusz Miejski w Sławnie) niem. Kreishaus – zbudowany na początku naszego stulecia - w latach 1905-1907, według projektu architekta Eduarda Kocha ze Słupska.
Darłowo, Powstańców Warszawskich
Pomnik poległych żołnierzy w Sławnie odsłonięto 12 października 1958 roku w 15. rocznicę bitwy pod Lenino. W pierwotnej wersji pomnika napis brzmiał: "POLEGŁYM ŻOŁNIERZOM ZA OJCZYZNĘ, WOLNOŚĆ I LUD SPOŁECZEŃSTWO POWIATU SŁAWIEŃSKIEGO". W latach 80.
Latarnia Morska Jarosławiec – latarnia morska na polskim wybrzeżu Bałtyku, położona we wsi Jarosławiec (gmina Postomino, powiat sławieński, województwo zachodniopomorskie). Latarnia znajduje się pomiędzy Latarnią Morską Darłowo (około 15 km na zachód), a Latarnią Morską Ustka.
UWAGA Latarnia zmieniła swoje położenie i niektóre dane. Po niżej dane zamieszczono we Wiadomościach Żeglarskich Nr 31 z 01 sierpnia 2014. W polskim "Spisie Świateł tom I wydanie 2013" należy skreślić wszystkie dane dla światła nr 0538 C 2918 U nasady E falochronu Wprowadzić nowe dane:

Strony