Powiat brzeski - Atrakcje

Strony

Zamek Tropsztyn – rekonstrukcja zamku obronnego wzniesiona na stromym półwyspie oblanym z trzech stron rzeką Dunajec w gminie Czchów. Historia zamku jest związana z położoną po przeciwległej stronie rzeki wsią Tropie.
Bazylika św. Marii Magdaleny i św. Stanisława – sanktuarium znajdujące się w Szczepanowie, k. Tarnowa, które 20 czerwca 2003 roku zostało ogłoszone bazyliką mniejszą.
Zamek w Dębnie – późnogotycka budowla wzniesiona w latach 1470-1480 przez kanclerza wielkiego koronnego, kasztelana krakowskiego Jakuba z Dębna.
Brzesko, Götza-Okocimskiego 6
Pałac Goetza – dawna siedziba Goetzów Okocimskich, właścicieli i twórców Browaru Okocim, znajdująca się w Brzesku-Okocimiu.
Zamek w Czchowie – ruiny zamku w Czchowie na wzgórzu nad Dunajcem w powiecie brzeskim w województwie małopolskim.
Brzesko, Czarnowiejska
Cmentarz wojenny nr 276 - Brzesko Austriacki cmentarz wojenny z okresu I wojny światowej wybudowany przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie i znajdujący się na terenie jego okręgu VIII Brzesko.
Parafia Przemienienia Pańskiego i Bożego Miłosierdzia w Jurkowie – rzymskokatolicka parafia znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie czchowskim w Polsce. Proboszczem Jurkowa od roku 1990 jest ks. Fryderyk Bajorek. Prócz niego w parafii służy rezydent ks. Stanisław Janas (od 2010).
Brzesko, Fryderyka Chopina 2
Kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Brzesku sięga początków miasta Brzeska (XIV w.). Podobno pierwszy kościół został wzniesiony około 1400 r., o czym wspomina Jan Długosz w swych kronikach.
Brzesko, Czarnowiejska
Nowy cmentarz żydowski w Brzesku – kirkut społeczności żydowskiej zamieszkującej Brzesko został założony w 1846, położony jest przy ulicy Czarnowiejskiej (róg Czarnowiejskiej i Okulickiego). Liczy 1,5 ha powierzchni z ok. 300 nagrobkami (najstarszy z 1824).
Kościół Nawiedzenia NMP w Iwkowej – kościół z XV wieku znajdujący się w Iwkowej (gmina Iwkowa, powiat brzeski, województwo małopolskie), na terenie diecezji tarnowskiej.
Pomnik św. Floriana – wzniesiono w Brzesku w 1731 r. Po pożarze miasta w 1904 roku został odrestaurowany i ustawiony w 1906 r. na środku Rynku Starego Miasta (dzisiejsze ścisłe centrum). Ostatnie prace restauratorskie poczyniono kilka lat temu.
Habalina (453 m n.p.m.) – zalesione wzgórze na Pogórzu Rożnowskim na północny wschód od wsi Tropie. Na południowych stokach leży osiedle o nazwie Habalina.
Kościół pw. św. Małgorzaty Panny i Męczenniczki – gotycki kościół parafialny w Dębnie w powiecie brzeskim, zbudowany na przełomie XV i XVI wieku.

Strony