Ostróda

0

Ostróda (Ostród, niem. Osterode, prus. Austrāti) - miasto powiatowe położone w województwie warmińsko-mazurskim, na Pojezierzu Iławskim, nad Jeziorem Drwęckim i rzeką Drwęcą.

Warto zobaczyć

Ostróda, Adama Mickiewicza 22
Zamek krzyżacki w Ostródzie – budowla ta należy do najstarszych i najciekawszych zabytków budownictwa gotyckiego znajdujących się na terenie Ostródy. Pierwsza warownia położona w widłach Drwęcy wpadającej wówczas dwoma nurtami do Jeziora Drwęckiego istniała zapewne już w połowie XIII wieku.
Ostróda, Henryka Sienkiewicza
Kościół ewangelicki w Ostródzie - budowla neogotycka przy ul. Sienkiewicza, obecnie własność Kościoła ewangelicko-metodystycznego, współużytkowany przez parafię ewangelicko-augsburską.
Cerkiew Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Ostródzie – cerkiew greckokatolicka w Ostródzie, w województwie warmińsko-mazurskim. Jest to świątynia wybudowana od podstaw w latach 2001-2006 przy ulicy Drwęckiej.
Parafia Niepokalanego Poczęcia NMP – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Ostróda - Zachód, w archidiecezji warmińskiej Została utworzona 10 lutego 1860 roku.
Ostróda, pl. Tysiąclecia
Kościół św. Dominika Savio w Ostródzie – mieści się przy placu Tysiąclecia Państwa Polskiego. Zbudowany w początkach XIV wieku w stylu romańskim jako kościół misyjny, płacący świętopietrze, a więc uniezależniony od Krzyżaków.
Rezerwat przyrody Jezioro Czarne (Kliniak) położony jest w województwie warmińsko mazurskim w gminie Ostróda, w nadleśnictwie Miłomłyn. Utworzony dla ochrony rzadkiego poryblinu jeziornego (Isoëtes lacustris).
Jezioro Drwęckie - jezioro na Pojezierzu Iławskim, częściowo w granicach Ostródy. Powierzchnia 880,8 ha, głębokość 22,3 m, szerokość 1,1 km, z wyspą o powierzchni 10,8 ha.
Ostróda, Stefana Czarnieckiego 18