Nizina Północnomazowiecka - Kościoły

Strony

Pułtusk, Marii Konopnickiej 1
Bazylika kolegiacka Zwiastowania NMP w Pułtusku została ufundowana przez biskupa płockiego Pawła Giżyckiego w 1449. 0d tego czasu jest drugą w hierarchii – po katedrze płockiej – świątynią w diecezji płockiej.
Łomża, Dworna 25
Telefon: 0862163930
Katedra św. Michała Archanioła w Łomży – późnogotycki kościół św. Michała Archanioła wzniesiony ok. 1526.
Ostrołęka, Wiktora Gomulickiego
Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce – parafialny kościół rzymskokatolicki zbudowany w latach 1666-1696. Kościół jest częścią zespołu klasztornego pobernardyńskiego. Jest to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków Ostrołęki. Wpisany do rejestru zabytków pod nr A-384 z dn.
Łomża, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży – sanktuarium – kościół Miłosierdzia Bożego w Łomży, położony na osiedlu Jantar przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11, erygowany 1 grudnia 1985.
Parafia Świętego Stanisława w Płoniawach-Bramurze – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Krasnosielc). Parafię prowadzą księża diecezjalni.
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Czarni koło Myszyńca – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Myszyniec). Parafię prowadzą księża diecezjalni.
Rybno, Wyzwolenia 89
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rybnie – parafia rzymskokatolicka w diecezji toruńskiej, w dekanacie Rybno Pomorskie, z siedzibą w Rybnie.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzekuniu została utworzona w roku 1413, dzięki staraniom trzech braci, Pawła – kanonika płockiego, Wojciecha – kanonika warszawskiego oraz rycerza Jana, wywodzących się ze wsi Rzekunie.
Goworowo, Kościelna 5
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Różan). Parafię prowadzą księża diecezjalni.
Parafia Nawrócenia Świętego Pawła Apostoła w Małkini Górnej – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Ostrów Mazowiecka - Wniebowzięcia NMP). Parafię prowadzą księża diecezjalni.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Małkini Górnej – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Ostrów Mazowiecka - Wniebowzięcia NMP). Parafię prowadzą księża diecezjalni.
Ostrołęka, I Armii Wojska Polskiego 44
Kościół pw. św. Wojciecha w Ostrołęce – parafialny kościół rzymskokatolicki zbudowany w roku 1890. Pierwotnie była to cerkiew prawosławna, wybudowana na terenie ówczesnych koszar rosyjskich w Ostrołęce. Kościół znajduje się w dzielnicy przemysłowej Ostrołęki - Wojciechowicach.
Mława, Mariacka 20
Parafia Matki Boskiej Królowej Polski w Mławie – parafia znajdująca się w diecezji płockiej w dekanacie mławskim. Obejmuje swoim zasięgiem dzielnicę Mławy - Osiedle Książąt Mazowieckich, okoliczne ulice oraz wsie: Lewiczyn, Łomia, Borowe-Leśniczówka.
Glinojeck, Kościelna 1
Parafia św. Stanisława Biskupa Męczennika w Glinojecku - parafia znajdująca się w diecezji płockiej w dekanacie strzegowskim.
Ostrołęka, Bohaterów Warszawy 21
Kościół pw. św. Franciszka w Ostrołęce - parafialny kościół rzymskokatolicki zbudowany w latach 1997-1998. Wcześniej, od 1994 r., w miejscu obecnego kościoła istniała drewniana kaplica. Należy ona do Dekanatu Ostrołęka- św. Antoniego w diecezji łomżyńskiej, skupia ok. 9 430 wiernych.
Troszyn, Juliusza Słowackiego 10
Parafia Świętego Bartłomieja Apostoła w Troszynie – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Rzekuń). Mieści się przy ulicy Słowackiego. Parafię prowadzą księża diecezjalni.
Łomża, Poznańska 137
Parafia rzymskokatolicka Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Łomży – należy do dekanatu Łomża - św. Brunona diecezji łomżyńskiej, metropolii białostockiej.
Wyszków, Białostocka
Kościół świętego Idziego w Wyszkowie – rzymskokatolicki kościół parafialny należący do dekanatu Wyszków diecezji łomżyńskiej.

Strony