Dolina Dolnej Narwi - Kościoły

Strony

Pułtusk, Marii Konopnickiej 1
Bazylika kolegiacka Zwiastowania NMP w Pułtusku została ufundowana przez biskupa płockiego Pawła Giżyckiego w 1449. 0d tego czasu jest drugą w hierarchii – po katedrze płockiej – świątynią w diecezji płockiej.
Łomża, Dworna 25
Telefon: 0862163930
Katedra św. Michała Archanioła w Łomży – późnogotycki kościół św. Michała Archanioła wzniesiony ok. 1526.
Ostrołęka, Wiktora Gomulickiego
Kościół pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce – parafialny kościół rzymskokatolicki zbudowany w latach 1666-1696. Kościół jest częścią zespołu klasztornego pobernardyńskiego. Jest to jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków Ostrołęki. Wpisany do rejestru zabytków pod nr A-384 z dn.
Łomża, Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11
Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łomży – sanktuarium – kościół Miłosierdzia Bożego w Łomży, położony na osiedlu Jantar przy ul. Kardynała Stefana Wyszyńskiego 11, erygowany 1 grudnia 1985.
Parafia Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Czarni koło Myszyńca – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Myszyniec). Parafię prowadzą księża diecezjalni.
Parafia Najświętszego Serca Pana Jezusa w Rzekuniu została utworzona w roku 1413, dzięki staraniom trzech braci, Pawła – kanonika płockiego, Wojciecha – kanonika warszawskiego oraz rycerza Jana, wywodzących się ze wsi Rzekunie.
Goworowo, Kościelna 5
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Goworowie – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Różan). Parafię prowadzą księża diecezjalni.
Ostrołęka, I Armii Wojska Polskiego 44
Kościół pw. św. Wojciecha w Ostrołęce – parafialny kościół rzymskokatolicki zbudowany w roku 1890. Pierwotnie była to cerkiew prawosławna, wybudowana na terenie ówczesnych koszar rosyjskich w Ostrołęce. Kościół znajduje się w dzielnicy przemysłowej Ostrołęki - Wojciechowicach.
Ostrołęka, Bohaterów Warszawy 21
Kościół pw. św. Franciszka w Ostrołęce - parafialny kościół rzymskokatolicki zbudowany w latach 1997-1998. Wcześniej, od 1994 r., w miejscu obecnego kościoła istniała drewniana kaplica. Należy ona do Dekanatu Ostrołęka- św. Antoniego w diecezji łomżyńskiej, skupia ok. 9 430 wiernych.
Troszyn, Juliusza Słowackiego 10
Parafia Świętego Bartłomieja Apostoła w Troszynie – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Rzekuń). Mieści się przy ulicy Słowackiego. Parafię prowadzą księża diecezjalni.
Łomża, Poznańska 137
Parafia rzymskokatolicka Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej w Łomży – należy do dekanatu Łomża - św. Brunona diecezji łomżyńskiej, metropolii białostockiej.
Kościół Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny i św. Mikołaja w Ostrołęce (tzw. kościół farny) – parafialny kościół rzymskokatolicki zbudowany w roku 1399, następnie rozbudowany w latach 1641-1658 i 1996-2000. Jest to najstarszy ostrołęcki budynek sakralny i jeden z najcenniejszych zabytków miasta.
Łyse, Kościelna 18
Parafia Chrystusa Króla Wszechświata w Łysych – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Myszyniec). Parafię prowadzą księża diecezjalni.
Jedwabne, Poświętna 4
Kościół świętego Jakuba Apostoła w Jedwabnem – rzymskokatolicki kościół parafialny w mieście Jedwabne, w województwie podlaskim. Należy do dekanatu Jedwabne diecezji łomżyńskiej. ↑ Narodowy Instytut Dziedzictwa: Rejestr zabytków nieruchomych - województwo podlaskie (pol.). 30 września 2014. .
Czerwin, Karola Świerczewskiego 3
Parafia Trójcy Przenajświętszej w Czerwinie – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Rzekuń). Parafię prowadzą księża diecezjalni.
Łomża, Henryka Sienkiewicza 1
Kościół Rektoralny Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny – kościół rzymskokatolicki w Łomży, wzniesiony w 1873 jako cerkiew św. Trójcy, posiadająca status soboru od 1885. Po 1918 świątynia przemianowana na kościół rzymskokatolicki.
Piątnica, Stawiskowska 10
Parafia Przemienienia Pańskiego w Piątnicy – rzymskokatolicka parafia położona w diecezji łomżyńskiej (Dekanat Piątnica). Parafię prowadzą księża diecezjalni.
Kolegiata Trójcy Przenajświętszej w Myszyńcu - neogotycki pięcionawowy halowy kościół wybudowany w latach 1909-1922 przez Franciszka Przecławskiego według projektu Adolfa Schimmelpfenniga, ze starymi feretronami i dwoma bocznymi ołtarzami XVIII wiek; pojezuicka murowana dzwonnica XVIII wiek.
Koścół parafialny Parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Obrytem, erygowanej w 1398 r.

Strony