Parafia Podwyższenia Świętego Krzyża w Sosnowcu - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie sosnowieckim - św. Jadwigi Śląskiej, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1957 roku.
Muzeum w Sosnowcu zlokalizowane w Pałacu Schöna przy ulicy Chemicznej pośród drzew Parku Schöna.
Muzeum zostało powołane 1 marca 1985 roku jako Oddział Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu. Od samego początku mieści się w obecnej lokalizacji.
Park Schöna – zabytkowy park w Sosnowcu założony w 1885 roku, zaprojektowany w stylu neoromantycznym wokół zespołu pałaców: Schöna i Wilhelma, stojących przy ul. Chemicznej.
Synagoga w Sosnowcu – synagoga znajdująca się w Sosnowcu przy ulicy Floriańskiej w dzielnicy Pogoń.
Synagoga została zbudowana w 1922 roku. Podczas II wojny światowej hitlerowcy zdewastowali wnętrze synagogi. Obecnie jest wykorzystywana niezgodnie ze swoim pierwotnym przeznaczeniem.
Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Sosnowcu – rzymskokatolicki kościół parafialny w Sosnowcu. Należy do dekanatu sosnowieckiego - św. Barbary. Mieści się przy ulicy Skautów, w dzielnicy Sielec.
Parafia Świętego Floriana w Sosnowcu - rzymskokatolicka parafia, położona w dekanacie sosnowieckim - św. Jadwigi Śląskiej, diecezji sosnowieckiej, metropolii częstochowskiej w Polsce, erygowana w 1982 roku.
Parafia Matki Boskiej Różańcowej w Sosnowcu – mariawicka parafia diecezji śląsko-łódzkiej Kościoła Starokatolickiego Mariawitów w RP.
Siedziba parafii oraz kościół parafialny znajduje się w Sosnowcu w województwie śląskim. Proboszczem parafii jest kapłan Henryk Maria Antoni Staroszyński.
Parafia Matki Bożej Bolesnej w Sosnowcu – parafia Kościoła Polskokatolickiego w RP, położona w dekanacie śląskim diecezji krakowsko-częstochowskiej. Do parafii należą polskokatolicy z całego terenu Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego (około 200 osób). Msze św.
Zamek Sielecki – zamek w Sosnowcu-Sielcu. Zamek Sielecki położony na lewym brzegu Czarnej Przemszy to najstarszy obiekt w Sosnowcu. Swoją historią sięga średniowiecza. Użytkowany nieprzerwanie przez stulecia z czasem zatracił swój obronny charakter.