Morzycko (niem. Mohriner See) – jezioro na Pojezierzu Myśliborskim, na wschodnich obrzeżach miasta Moryń w województwie zachodniopomorskim, w powiecie gryfińskim, w Gminie Moryń, w otulinie Cedyńskiego Parku Krajobrazowego.
Morzycko jest dziewiątym pod względem głębokości w Polsce, występuje tu zjawisko kryptodepresji.
Zbiornik posiada nieregularny kształt misy jeziornej. Jego centralną część charakteryzują gwałtowne spadki i liczne przegłębienia, rzędu 30-40 m. Brzegi jeziora są przeważnie wysoko wyniesione nad lustrem wody na 5-12 m. Strefę przybrzeżną stanowią w przeważającej części lasy i obszary zadrzewione. Jezioro zasilane kilkoma niewielkimi ciekami, większość z nich to dopływy okresowe. Najważniejszym dopływem jest rzeka Słubia wypływająca z Jeziora Białęgi; odpływ wód znajduje się w mieście Moryń. W rejonie wlotu i wylotu rzeki Słubi znajdują się obszary podmokłe. Miasto Moryń znajduje się na zachodnim brzegu jeziora. Jakość wód jeziora odpowiada II klasie czystości. Jezioro zaliczane jest do jezior sielawowych.
W 2008 r. przeprowadzono badania jakości wód Morzycka w ramach monitoringu reperowego. W ich wyniku oceniono stan ekologiczny na umiarkowany (III klasy), a stan chemiczny na dobry. W ogólnej dwustopniowej ocenie stwierdzono zły stan wód Morzycka. |