Goleniów

0

Goleniów (niem. Gollnow) – miasto powiatowe połozone w woj. zachodniopomorskim, nad rzeką Iną.

Warto zobaczyć

Brama Wolińska w Goleniowie, najcenniejszy zabytek miasta Goleniowa, klasy "0", zbudowana w XV wieku jako jedna z czterech bram strzegących miasta (Brama Szczecińska, Brama Stargardzka, Brama Młyńska).
Mury miejskie w Goleniowie, jeden z zabytków miasta Goleniowa, pochodzą z XIV-XV wieku, zachowały się jedynie fragmenty. Są to budowle zbudowane z kamienia i cegieł, o charakterze obronnym, obecnie stanowią atrakcję turystyczną.
Goleniów, Generała Władysława Andersa 6
Kościół św. Jerzego w Goleniowie, siedziba jednej z trzech parafii miasta Goleniowa, świątynia wybudowana w latach 70. i 80. XX wieku na ruinach starszej, niemieckiej z początków XX wieku.
Goleniów, Tadeusza Kościuszki
Baszta Prochowa w Goleniowie (zwana także Basztą Strażniczą) – cylindryczna baszta, wchodząca w skład murów obronnych w Goleniowie, położona nad rzeką Iną, na rogu murów, przy Gimnazjum nr 1 i niewielkim parku. Zwieńczona stożkowatym szczytem, zbudowana z czerwonej cegły.
Goleniów, Nadrzeczna 8
Spichlerz w Goleniowie, jeden z zabytków miasta Goleniowa, jedyny ocalały z kilku magazynów zbożowych stojących dawniej w porcie nad Iną, zbudowany został w XVIII wieku jako budynek o konstrukcji ryglowej, obecnie nie jest wykorzystywany.
Goleniów, Tadeusza Kościuszki
Baszta Mennicza w Goleniowie – ośmioboczna baszta, wchodząca w skład murów obronnych w Goleniowie, w ich fragmencie rozciągającym się wzdłuż deptaka nad rz. Iną.
Goleniów, Jana Kilińskiego 11
Gimnazjum nr 1 w Goleniowie – miejskie gimnazjum, powstałe 1 września 1999 r. na bazie dawnej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki. Budynek jest najstarszą szkołą w mieście - wraz z zespołem budynków wpisaną do rejestru zabytków. obecnie uczy się tutaj ok. 360 osób.